Historia

Zmarła Dorota Świtoń, wdowa po Kazimierzu Świtoniu, założycielu Wolnych Związków Zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 12:40
Zmarła Dorota Świtoń, wdowa po założycielu pierwszego w PRL komitetu Wolnych Związków Zawodowych, działaczu śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", Kazimierzu Świtoniu. Miała 87 lat.
Dorota Świtoń
Dorota ŚwitońFoto: Polskie Radio/Paweł Kurek

Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej napisano, że "w związku z aktywną działalnością opozycyjną i społeczną męża oraz synów: Ryszarda, Jana i Piotra była poddawana nieustannym represjom ze strony aparatu bezpieczeństwa. Dorota Świtoń przez cały okres działalności opozycyjnej męża w latach 1977-1990 czynnie i solidarnie wspierała wszelkie jego przedsięwzięcia, narażając się na odpowiedzialność karną i represje ze strony władz. Była obiektem licznych szykan inicjowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Była kontrolowana przez sieć tajnych współpracowników, a jej mieszkanie poddawano wielokrotnym przeszukaniom i rewizjom. Bez wsparcia Doroty Świtoń, działalność opozycyjna jej męża w prezentowanej skali i w takim zakresie nie byłaby możliwa".

W 2018 roku Dorota Świtoń wspominała zaangażowanie swojego męża w rozmowie z portalem Polskiego Radia. Zobacz rozmowę: 

Instytut Pamięci Narodowej przypomniał, że 16 grudnia 2016 roku Dorota Świtoń została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wzz_663x364.jpg
Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny

8 grudnia 2015 roku wdowa po Kazimierzu Świtoniu przekazała do katowickiego Archiwum IPN dokumenty z prywatnych zbiorów twórcy Wolnych Związków Zawodowych, wśród nich grypsy z więzienia, listy z okresu internowania i testament polityczny Kazimierza Świtonia.

IAR/bm

Czytaj także

Wolne Związki Zawodowe w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:24
Powszechnie uważa się, że pierwsze niezależne związki zawodowe czyli Wolne Związki Zawodowe powstały najpierw w Gdańsku w kwietniu 1978 roku. Ale dwa miesiące wcześniej powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Świtoń. To on w 1978 roku założył pierwsze Wolne Związki Zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:40
Działacz opozycyjny, współzałożyciel pierwszych Wolnych Związków Zawodowych na Śląsku, później w "Solidarności", zmarł 4 grudnia 2014 roku w Katowicach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: komuniści wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:45
- Uważałem, że tym ruchem władza popełniała samobójstwo, uważałem, że ten, kto pierwszy użyje siły, ten przegra. O tym, że komuniści trzymali nam pistolet za plecami i wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć, dowiedzieliśmy się później - powiedział Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń