Historia

Krzysztof Wyszkowski: komuniści wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:45
- Uważałem, że tym ruchem władza popełniała samobójstwo, uważałem, że ten, kto pierwszy użyje siły, ten przegra. O tym, że komuniści trzymali nam pistolet za plecami i wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć, dowiedzieliśmy się później - powiedział Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Milicja w stanie wojennym
Milicja w stanie wojennymFoto: Ośrodek KARTA

Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista i jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku, był w tych dniach razem z Tadeuszem Mazowieckim uczestnikiem posiedzenia Komisji Krajowej Solidarności w Gdańsku. Z 12 na 13 grudnia 1981 roku obaj nocowali w hotelu w Sopocie.

- Przyznaję, że mieliśmy pewne obawy, dochodziły pewne informacje, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy, że władza w jakiś sposób nas zaatakuje – mówił Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia. - Mogliśmy się spodziewać, że komuniści będą chcieli poprawić swoją sytuację, ale nie przyszło mi do głowy, że ci ludzie poważą się na restalinizację.

Esbecja przyszła do hotelowych pokoi nad ranem 13 grudnia, żeby aresztować Krzysztofa Wyszkowskiego i Tadeusza Mazowieckiego.

- Kiedy wyjrzałem przez okno, zobaczyłem, że hotel był otoczony przez ZOMO. Udało mi się chwilę porozmawiać z Tadeuszem Mazowieckim. On mi wtedy powiedział, że to, co się dzieje, to katastrofa, że to straszne, że chcą dokonać mordu na Solidarności polskimi rękami - mówił Krzysztof Wyszkowski.

Posłuchaj całej rozmowy, nagranej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:


Kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny poświęcony historii stanu wojennego:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

im/bm

Czytaj także

Piotr Dmitrowicz: bez zgody Jaruzelskiego i Kiszczaka nie byłoby pacyfikacji kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:51
- Generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak powinni odpowiadać za wprowadzenie stanu wojennego i za wszystkie ofiary, około 100 osób, które zginęły lub zostały zamordowane. Mord w kopalni Wujek jest najbardziej wstrząsający, to była prawdziwa masakra - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Wojciech Polak o skazaniu generałów SB: to symboliczna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:40
- Jakaś sprawiedliwość została wymierzona, a z drugiej strony jest gorycz, bo potrzeba było na to 11 lat. Są też rzesze innych oficerów, którzy także powinni ponieść odpowiedzialność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z IPN. Odniósł się do wyroku ws. b. generałów SB. Gościem audycji był też Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Co Jerzy Urban powiedział prokuratorom z IPN?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 05:50
Były rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego kilka lat temu publicznie wyznał, że był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego Popiełuszkę. Jednak od tamtej pory nikt go w tej sprawie nie niepokoił - ustaliło Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:45
- To, co wydarzyło się 25 lat temu, było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń