Historia

Francesco Nullo - bohater Polski i Włoch

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:35
1 marca 1826 roku urodził się Francesco Nullo, Włoch, który walczył w szeregach powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi i oddał życie za sprawę polską.
Audio
  • Francesco Nullo - Włoch walczący o Polskę, aud. H. Pecio z cyklu "Pomnikowe legendy" (PR, 2.11.1979)
Francesco Nullo (XIX wiek), reprod. fot. Macieja Szczepańczyka, źr. Muzeum Wojska Polskiego, Wikipediadp
Francesco Nullo (XIX wiek), reprod. fot. Macieja Szczepańczyka, źr. Muzeum Wojska Polskiego, Wikipedia/dp

Francesco Nullo brał udział w powstaniu styczniowym i zginął na polu walki. Mimo upływu lat w  naszym kraju wciąż można odnaleźć liczne dowody pamięci o nim.

U boku Garibaldiego

- Pod wpływem rewolucyjnych idei Wiosny Ludów Francesco Nullo, z wykształcenia handlowiec porzucił spokoju zawód kupca i  został żołnierzem Garibaldiego - słyszymy w audycji. - Jako uczestnik walk o zjednoczenie Włoch był najwaleczniejszym z walecznych, najwierniejszym z wiernych.
W 1849 roku bronił Rzymu przed Francuzami. W szeregach Czerwonych Koszul Garibaldiego walczyli wówczas Polacy, m.in. porucznik Konstanty Ordon i podporucznik Marian Langiewicz, późniejszy wódz i dyktator powstania styczniowego. Niebawem Włosi mieli się za ich poświęcenie odwdzięczyć.


Na zdjęciu: Pomnik Francesco Nullo, ul. Frascatti w Warszwie, fot. Hubert Śmietanka (18.02.2007), Wikipedia/CreativeCommons

Na pomoc Polakom

Wybuch powstania styczniowego w Polsce został entuzjastycznie przyjęty na Półwyspie Apenińskim. Giuseppe Garibaldi, pamiętający poświęcenie Polaków w walkach o włoskie zjednoczenie, zachęcał do pomocy mieszkającym nad Wisłą powstańcom. Wówczas pułkownik Francesco Nullo postanowił wyruszyć wraz z innymi garibaldczykami do Polski.
- Europa nie dała do tej pory Polsce nic, oprócz mało ważnych not dyplomatycznych, mitingów i platonicznych sympatii - mówił do swych współtowarzyszy Nullo. - My, Włosi, powinniśmy dać coś więcej, bo Polacy nie prawili nam pięknych słówek, ale przyszli i nadstawiali za nas głowy, i to nie jeden raz.

Zginął za Polskę

Nullo czuł, że wyprawa ta będzie gestem wdzięczności wobec Polaków. Do Krakowa wraz z włoskimi ochotnikami przybył w kwietniu 1863 roku. Przez Rząd Narodowy został mianowany generałem. W Krakowie Włochów oddano pod dowództwo gen. Józefa Miniewskiego.
Nocą z 3 na 4 maja 1863, 600-osobowy oddział przekroczył granicę zaboru rosyjskiego. Rankiem odniósł pierwszy sukces nad wojskami carskimi pod Podłężem. Następnego dnia Włosi dotarli do Krzykawki (pod Olkuszem). Tam 5 maja doszło do bitwy, podczas której Francesco Nullo dowodził prawym skrzydłem formacji. Aby nie dopuścić do okrążenia jego oddziału przez armię rosyjską próbował wyciągnąć przeciwnika z lasu. Miał nadzieję, że jego garibaldczycy w walce wręcz zwyciężą z carską armią. Pierwsza kula trafiła w konia, na którym jeździł, druga już prosto w jego serce. Ciało pułkownika Nullo zostało pochowane w Olkuszu, gdzie spoczywa do dziś.
mb

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 06:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym – stolica zjednoczonych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 06:00
Miasto, będące kolebką europejskiej kultury, było oczywistym kandydatem na stolicę zjednoczonego państwa. 26 stycznia 1871 Rzym został stolicą Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od powstania do naukowego tytułu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
W Powstaniu styczniowym walczyli głównie ludzie młodzi. Ci, którzy najbardziej pragnęli życia w wolności.
rozwiń zwiń