X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Nowe siedem cudów świata – pomniki cywilizacji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 06:01
Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata.
Audio
  • Siedem cudów świata - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Gośćmi Hanny Marii Gizy są Iwona Żółtowska i prof. Lech Kłosiewicz (PR, 04.08.2007).
Nowe siedem cudów świata fot. WikipediaccGrashoofd.
Nowe siedem cudów świata fot. Wikipedia/cc/Grashoofd.

7 lipca 2007 w Lizbonie ogłoszono siedem współczesnych cudów świata, budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości. W ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską New Open World Corporation udział wzięło ponad sto milionów ludzi.

Zwyciężyły: Wielki Mur Chiński, Petra w Jordanii, brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, zaginione miasto Inków Machu Picchu w Peru, meksykańska piramida Chichén Itzá, rzymskie Koloseum i mauzoleum Tadź Mahal w Indiach.

Jedynym obiektem, który należał do oryginalnych cudów świata starożytnego była Wielka Piramida w Gizie. Jak ogłoszono w Lizbonie, automatycznie dołączono do nowej siódemki cudów świata. Tajemnicą poliszynela jest, że stało się to po bardzo ostrej interwencji rządu egipskiego. Tak okazało się, że nowych cudów świata jest osiem, a nie siedem.

W ostatecznym głosowaniu przepadły między innymi: kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii, Wieża Eiffla w Paryżu, nowojorska Statua Wolności oraz słynny budynek opery w Sydney.

- Pierwszy, antyczny kanon wychodzi opatrzony nazwiskiem Kallimacha. Wierzymy temu autorytetowi. Natomiast teraz mamy plebiscyt, w którym istotnym elementem jest dostępność miejsc – mówiła na antenie PR filolog klasyczny Iwona Żółtowska. - Do jednego worka wrzucono najrozmaitszą jakość, co rozprasza człowieka, który chciałby w tym znaleźć jakiś motyw przewodni, sugestie, wzorzec piękna naszej epoki.

Posłuchaj audycji o starożytnych i współczesnych cudach świata.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrystus z Rio de Janeiro kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 09:04
Mija 80. rocznica wzniesienia słynnej figury Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Liczne uroczystości zaplanowano nie tylko w Brazylii, ale także w kilku innych państwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemny Rzym

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 15:10
Lochy miasta, domu, pałacu czy budowli użytku publicznego od niepamiętnych czasów budziły zainteresowanie, intrygowały ciemnością, fascynowały tajemnicą, przemawiały do wyobraźni i kusiły nadzieją na znalezienie skarbów.
rozwiń zwiń