X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Biskup Werner - śmierć średniowiecznego dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 06:00
Jeden z najważniejszych hierarchów kościelnych z początku rozbicia dzielnicowego, został zamordowany przez możnowładcę Bolestę. Możliwe, że śmierć ta była elementem większej politycznej gry.
Audio
  • Audycja poświęcona mordowi dokonanemu na biskupie Wernerze z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 17.01.2002)
Średniowieczna grafika przedstawiająca biskupa, źr. Wikimedia Commonsdp
Średniowieczna grafika przedstawiająca biskupa, źr. Wikimedia Commons/dp

5 lutego 1170 zgładzono biskupa płockiego Wernera.

Wernera zabił Bieniarz, brat możnowładcy Bolesty, który był kasztelanem Wizny, w owym czasie strategicznego grodu na północy Mazowsza, który bronił granicy dzielnicy z ziemiami Prusów. Motywem zbrodni był proces o wieś Karso (lub Szarsko), który możnowładca przegrał z biskupem. Możliwe jednak, że przyczyna zabójstwa była bardziej złożona.

- Bolesta, dostojnik chrześcijański, współpracował z sąsiadującymi pruskimi poganami, którzy od czasu do czasu najeżdżali ziemie Mazowsza - mówił dr hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

Zgodnie z tą interpretacją, wpływy Bolesty byłyby zagrożone przez biskupa Wernera, który popierał antypruską, ekspansywną i chrystianizacyjną politykę Bolesława Kędzierzawego, księcia-seniora, sprawującego władzę zwierzchnią nad pozostałymi książętami.

Kara, jaką wymierzył Bolesław Kędzierzawy kasztelanowi, była straszliwa. Jak skończył Bolesta? Posłuchaj audycji.

Gniew księcia-seniora był uzasadniony: biskup Werner, prawdopodobnie bliski współpracownik Salomei (wdowy po Bolesławie Krzywoustym), a później poplecznik juniorów w buncie przeciwko seniorowi Władysławowi Wygnańcowi, był ważną postacią na dworze Bolesława Kędzierzawego. To on w 1165 roku przewodniczył poselstwu do cesarza Fryderyka I Barbarossy w Akwizgranie. Misja dyplomatyczna do tak ważnej persony oznaczała duże zaufanie, jakim Werner cieszył się u księcia.

Po śmierci wokół postaci biskupa Wernera narósł kult świętego, nigdy nie został on jednak oficjalnie zaakceptowany przez Kościół ze względu na popieranie przez niego antypapieży.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyk Barbarossa - błędny cesarz

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 05:59
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Kędzierzawy – brat przeciwko bratu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 06:00
Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?
rozwiń zwiń