Historia

Paweł Ukielski: Cele bezpieki w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości są unikatowe, bo znajdowały się tam, gdzie było samo skondensowane zło systemu komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 08:00
- Jest to ekspozycja, która pokazuje losy żołnierzy Armii Krajowej, losy powstańców warszawskich po nastaniu drugiego totalitaryzmu - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Paweł Ukielski, historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Paweł Ukielski, historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Paweł Ukielski, historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PR/Marek Dakowski

Posłuchaj, co jeszcze o celach bezpieki przy ul. Koszykowej 4 w Warszawie mówił Paweł Ukielski w 2019 roku:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Cele bezpieki" w dniach 1-3 marca br. oraz bezpłatny wykład "Ostatni przywódca podziemia. Aresztowanie ppłk. Łukasza Cieplińskiego i likwidacja IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 

Więcej informacji: www.1944.pl/artykul/cele-bezpieki,4775

Zobacz także serwisie specjalny o historii i losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego:

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Lalek", "Pług" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przypominamy dzisiaj ich losy w serwisie historycznym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katownia w podziemiach MBP. "Tu działo się piekło"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:00
Podziemia budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości kryją mroczną tajemnicę. Na przełomie lat 40. i 50. były świadkami okrutnego losu, jaki został zgotowany żołnierzom podziemia antykomunistycznego przez stalinowskich oprawców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byli kontynuacją ruchu oporu z II wojny światowej". Prof. Andrzej Paczkowski o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:56
- Żołnierze wyklęci wywodzili się w dużej mierze ze struktur Armii Krajowej. Liczyli, że wybuchnie trzecia wojna światowa. I oni stawiali sobie takie zadanie, żeby przetrwać do momentu, kiedy ta wojna się rozpocznie - mówił prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:57
- Procesy pokazowe miały dla władz komunistycznych jasno określony cel. Miały przekonać, że ci, którzy stają przed sądem są wrogami ludu, są bandytami, są kryminalistami - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku. 
rozwiń zwiń