X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 50. rocznica śmierci Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 09:05
Piękny i tragiczny. Buntownik z wyboru. Głos swojego pokolenia. Symbol straconego pokolenia. Enfant terrible polskiej odwilży. Wygnaniec. Kaskader literatury. Legenda Marka Hłaski zaczęła się za jego życia i nie zakończyła wraz z tragiczną śmiercią. 
Marek Hłasko
Marek HłaskoFoto: źr. Instytut Literacki w Paryżu

14 czerwca, w 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski, portal PolskieRadio24.pl opublikował serwis specjalny poświęcony pisarzowi.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pmożna posłuchać wywiadu, którego Marek Hłasko udzielił w 1958 roku, niedługo przed wyjazdem do Paryża. Opowiadał w nim o swojej twórczości, mówił, dlaczego pisze o miłości i o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, bronił się przed zarzutem nihilizmu, konstatował socjalistyczną rzeczywistość oraz zachwycał się współczesną prozą amerykańską.

Marek Hłasko - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Na jego temat mówili w Polskim Radiu jego najbliżsi – Maria Hłasko, matka pisarza oraz jego brat cioteczny Andrzej Czyżewski. Dowiadujemy się szczegółów z jego dzieciństwa, relacji z matką i ojczymem, przeżyć wojennych oraz o tęsknocie za domem i przyjaciółmi po wyjeździe z Polski, do której nigdy już nie powrócił.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pl posłuchać można adaptacji radiowych powieści "Piękni dwudziestoletni" i "Następny do raju" oraz opowiadań "Stacja" i "Cmentarze".

Marek Hłasko był jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy w powojennej Polsce. Był też czołowym rodzimym przedstawicielem literatury noir, a jego dzieła stawały się kanwą filmów w kraju i za granicą – należą do nich "Ósmy dzień tygodnia" (reż. Aleksander Ford), "Pętla" (reż. Wojciech Has), czy zrealizowany na podstawie powieści "Następny do raju" film "Baza ludzi umarłych" (reż. Czesław Petelski). W przypadku ostatniego filmu Hłasko – po konfliktach z reżyserem – nie zgodził się na umieszczenie swojego nazwiska.

Hłasko popełnił samobójstwo w Niemczech. Miał zaledwie 35 lat. Na jego grobie Maria Hłasko, matka pisarza, kazała wyryć napis: "Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". Twórcą nagrobka był kamieniarz Jan Himilsbach.

im/bm

Zobacz więcej na temat: Marek Hłasko PRL
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak