X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

50. rocznica lądowania na Księżycu. Karol Wójcicki: słuchanie relacji radiowej z tego wydarzenia było niesamowitym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 06:05
- Lądowanie człowieka na Księżycu było jednym z największych, o ile nie największym osiągnięciem technologicznym człowieka w historii - uważa Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach". 
Buzz Aldrin na Księżycu.
Buzz Aldrin na Księżycu.Foto: NASA/National Museum of the U.S. Navy/dp

20 lipca 1969 członkowie załogi misji Apollo 11 - Neil Armstrong i Buzz Aldrin - jako pierwsi ludzie w historii postawili nogę na srebrnym globie.

- To przedsięwzięcie było skomplikowane przede wszystkim pod względem technologicznym. Wymagało skonstruowania wielkiej, stujedenastometrowej i najpotężniejszej w historii rakiety - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki. 

Lądowanie człowieka na Księżycu na ekranach telewizorów oglądały setki milionów widzów na całym świecie. Wśród nich m.in. prezydent USA Richard Nixon oraz papież Paweł VI. W Polsce, z uwagi na niewielką liczbę odbiorników, relacja telewizyjna nie wzbudziła większych emocji, w przeciwieństwie do transmisji radiowej. Polskie Radio nadawało ze specjalnego studia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

- Choć to nie były bardzo dokładne informacje, bo były dostarczane za pomocą telegramów, to było w niej mnóstwo emocji - podkreślał Karol Wójcicki. 

Zobacz rozmowę z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i autorem bloga "Z głową w gwiazdach". Nagranie ilustrują fragmenty filmu z przełomowych chwil misji Apollo 11. 

Ujęcia użyte w materiale pochodzą z filmu National Geographic "Apollo: droga na Księżyc". Film będzie emitowany w ramach bloku programowego National Geographic z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu – 20 lipca od godziny 18.00.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NASA księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

50 lat temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 06:00
20 lipca 1969 roku z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jako jedyne w bloku komunistycznym, nadawało Polskie Radio: "Tu serwis księżycowy Polskiego Radia. Rozpoczynamy transmisję z lądowania na Księżycu księżycowej motorówki". Posłuchaj archiwalnych nagrań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanka walczy z NASA o prawo do księżycowego pyłu. Dostała go od Neila Armstronga

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:39
Amerykanka Laura Cicco chce walczyć z agencją kosmiczną NASA o prawo do księżycowego pyłu. Miał jej go przywieźć na Ziemię Neil Armstrong i podarować. Kobieta wniosła pozew o ustalenie prawa własności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku od historycznej misji na podbój Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:16
16 lipca 1969 roku, dokładnie 50 lat temu z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral wystartowała ku Księżycowi amerykańska misja  Apollo 11. Cztery dni później, 20 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, przekazał ze Srebrnego Globu długo oczekiwane słowa: "Orzeł wylądował".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig na Księżyc przyspiesza. Ambitne plany mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:38
Stany Zjednoczone obchodzą 50. rocznicę lotu na Księżyc załogi statku kosmicznego Apollo 11. Historyczny sukces Amerykanów nie miał dalszego ciągu, jednak nie znaczy to, że wraz z wbiciem flagi w powierzchnię Srebrnego Globu przestał on być atrakcyjny dla ziemskich mocarstw. Plany wobec Księżyca są ambitne.
rozwiń zwiń