Historia

Armenia. Odkryto najdalej na wschód wysunięty rzymski akwedukt

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 05:40
Pozostałości łukowej konstrukcji odnaleziono w Artaszat, mieście nieopodal granicy turecko-armeńskiej. Wznieśli ją rzymscy żołnierze w latach 114-117 n.e.
Akwedukt w Rzymie. Tego typu konstrukcje były symbolem rzymskiej cywilizacji w wielu zakątkach imperium.
Akwedukt w Rzymie. Tego typu konstrukcje były symbolem rzymskiej cywilizacji w wielu zakątkach imperium. Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/dp

Dzisiejsze miasto Artaszat, znane w starożytności jako Artaxata, stanowiło stolicę państwa armeńskiego w czasach, gdy osiągnęło ono rangę mocarstwa i rozciągało się od Morza Śródziemnego na zachodzie, po Morze Kaspijskie na wschodzie (I połowa II w.p.n.e.) oraz w u progu naszej ery, gdy świetność państwa podupadła, a Armenia stała się krajem buforowym pomiędzy imperium rzymskim i królestwem Partów. 

Jak zaznaczają autorzy odkrycia, archeolodzy z Uniwersytetu w Münster i Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii, pozostałości akweduktu stanowią niezbity dowód aspiracji cesarza Trajana, za panowania którego (98-117 n.e.) imperium rzymskie osiągnęło największy zasięg terytorialny w swoich dziejach, a Armenia z protektoratu cesarstwa została przekształcona w prowincję.


Hadrian 663.jpg
Hadrian – (prawie) cesarz pokoju

- Zaplanowana i częściowo ukończona budowa akweduktu w Artaxata pokazuje, jak wiele wysiłku włożono w bardzo krótkim czasie w integrację infrastruktury stolicy prowincji z imperium - mówi  Torben Schreiber z Instytutu Archeologii Klasycznej i Archeologii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie w Münster. - Akwedukt pozostał niedokończony, ponieważ po śmierci Trajana w 117 r.n.e. jego następca Hadrian zrzekł się prowincji Armenii, zanim akwedukt został ukończony.


W wykopie widoczny filar niedokończonego akweduktu. Fot.: Artaxata project W wykopie widoczny filar niedokończonego akweduktu. Fot.: Artaxata project

Znaleziska dokonano przy pomocy zdjęć satelitarnych oraz trójwymiarowego modelu terenu, które wykazały ciągnącą się w linii prostej anomalię terenu. Po dokonaniu wykopów odkryto w tym miejscu filary akweduktu. Wiek znaleziska oszacowano na podstawie datowania próbek gleby zebranych na stanowiskach. 

EurekaAlert!/Archäologischer Anzeiger/bm

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono grobowiec z na wpół zmumifikowanymi szczątkami człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 05:50
Ciało wraz z włosami, kośćmi i fragmentem ucha, odnaleziono w grobowcu pochodzącym z czasów bezpośrednio poprzedzających zagładę miasta. Jest wyjątkowe, bo pochodzą z czasów, gdy Rzymianie palili zwłoki zmarłych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli Etruskowie? Badania DNA rzucają nowe światło na pochodzenie niezwykłego ludu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:50
Cywilizacja etruska, która rozkwitła w epoce żelaza w środkowych Włoszech, intrygowała naukowców przez tysiąclecia. Dzięki niezwykłym umiejętnościom metalurgicznym i nieistniejącemu już językowi nieindoeuropejskiemu, Etruskowie wyróżniali się na tle swoich  sąsiadów. Ekspertyza genetyczna pozwoliła wyjaśnić zagadkę ich pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja. Archeolodzy odkryli zabudowania migrantów chroniących się przed Germanami

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:40
Na chorwackiej wyspie Rab badacze odnaleźli ślady po zabudowie wzniesionej przez migrantów-osadników z Dalmacji, która miała ich chronić przed Ostrogotami. Archeolodzy odkryli również elementy mogące świadczyć o tym, że w wiekach późniejszych wyspę zalała kolejna fala migracji, tym razem ludzi uciekających przed atakami Słowian lub Awarów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
rozwiń zwiń