Historia

Wyspa Bożego Narodzenia. Mały punkt na mapie świata

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 05:35
- Na tej wyspie jest dużo śniegu, jest zimno i jest tam bardzo dużo choinek - tak Wyspę Bożego Narodzenia wyobrażają sobie dzieci. Posłuchaj, jak naprawdę wygląda miejsce, które 378 lat temu odkrył Brytyjczyk, kpt. William Mynos.
Wyspa Bożego Narodzenia.
Wyspa Bożego Narodzenia.Foto: Wikimedia Commons/cc/flickr. Źr. DIAC

- Wylądowaliśmy na tej wyspie późną nocą. Było zupełnie czarno, nie było widać ani gwiazd, ani Księżyca – opowiadał Marek Bogatek, podróżnik.

Posłuchaj
19:22 Wyspa Bożego Narodzenia - aud. Barbary Grębeckiej.mp3 Opowieść o Wyspie Bożego Narodzenia - wyobrażenia dzieci, wspomnienia podróżnika Marka Bogatka oraz geografa Andrzeja Bonasewicza. Aud. Barbary Grębeckiej i Zbigniewa Targosza. (PR, 1980)

Marek Bogatek pożeglował kiedyś w tamte strony, bo - jak mówił - bardzo chciał spędzić Boże Narodzenie właśnie w tym miejscu. 24 grudnia 1978 zapisał w swym dzienniku podróży:

"Wigilia, jakże inna niż ta, o której marzyłem. Kiwało bezlitośnie, jedzenie w ogóle nie było w głowie, a słońce paliło jak licho". Jednak to właśnie te święta, spędzone na Wyspie Bożego Narodzenia utkwiły gościowi audycji najbardziej w pamięci.

Wyspa Bożego Narodzenia położona jest na Oceanie Indyjskim, między Indonezją a Australią. Stolicą terytorium jest Flying Fish Cove, zwane czasami również The Settlement, czyli po prostu osiedle.

Wyspa stanowi wierzchołek, wysokiej na ok. 5000 m, podmorskiej góry. Jest nieduża, zajmuje ok. 135 km². - Położona jest w strefie równikowej - mówił drugi gość audycji, geograf Andrzej Bonasewicz. - Jest pochodzenia wulkanicznego.

Zapewne z tego powodu nazywa się ją "czarną" wyspą. Ludzie, którzy tu się osiedlili, zajmują się głównie eksploatacją fosforytów.

Klimat Wyspy Bożego Narodzenia w niczym nie przypomina opisów przedstawionych w programie przez dzieci. Panują tu tropikalne temperatury, jest duża wilgotność. Większość wyspy pokrywa wilgotny las równikowy, a 63 proc. jej powierzchni objęto ochroną jako Christmas Island National Park.

Zanim wyspę odkryli Europejczycy, nikt na tym terytorium nie mieszkał. Po raz pierwszy dopłynął w to miejsce w 1615 roku brytyjski kapitan John Milward z Kompanii Wschodnioindyjskiej, ale odkrycie to poszło wtedy w zapomnienie. Za oficjalną datę odkrycia wyspy przyjmuje się 25 grudnia 1643, kiedy to do jej wybrzeży dotarł inny Brytyjczyk, kpt. William Mynos. Właśnie on nazwał ją Wyspą Bożego Narodzenia. Nietrudno domyślić się, dlaczego. Posłuchaj całej audycji.

bs

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę bożonarodzeniową?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 05:45
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędy gen. Józefa Hallera. Niezwykłe i wzruszające nagranie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:58
Radosne, refleksyjne, czasami rubaszne, czasem smutne - takie są święta Bożego Narodzenia i kolędy we wspomnieniach dowódcy Błękitnej Armii. Legendarny oficer przenosi nas w unikatowym nagraniu z archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa do nieistniejącego już świata swojej młodości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bóg się rodzi". Arcypolska kolęda w rytmie poloneza

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 06:00
Jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich kolęd ma bogatą historię, sięgającą czasów oświecenia. "Pieśń o Narodzeniu Pańskim", bo taki jest prawidłowy tytuł szlagieru początkowo była kolędą magnacką, z czasem przyjęła charakter pieśni niemal hymnicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak malarze widzieli Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 05:50
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca różnorodność przedstawień tego motywu w malarstwie europejskim pozwala na prześledzenie zmian, jakie dokonywały się w wyobraźni twórców na przestrzeni wieków.  
rozwiń zwiń