Historia

Egipt. Odkryto najstarszy grobowiec powiązany z przesileniem zimowym

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 05:30
Znajdujący się w nekropolii Qubbet el-Hawa monument jest precyzyjnie zorientowany tak, by w dniu przesilenia zimowego słońce wschodziło nad nim w taki sposób, żeby promienie oblewały światłem miejsce, które miało pomieścić posąg zarządcy miasta Elefantyna, żyjącego około 1830 roku p.n.e.
Widok na wejście do grobowca w nekropolii Qubbet el-Hawa.
Widok na wejście do grobowca w nekropolii Qubbet el-Hawa.Foto: Uniwersytet w Maladze

Grobowiec doskonale rejestrował cały cykl słoneczny, co w kulturze starożytnego Egiptu związane było z ideą odrodzenia. O ile przesilenie zimowe (przypadające 21 grudnia) oznaczało początek zwycięstwa światła słonecznego nad ciemnością, o tyle przesilenie letnie z reguły zbiegało się z początkiem corocznego wylewu Nilu, stąd oba wydarzenia miały ważną symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem zmarłego namiestnika. Przesilenie zimowe uważano za moment narodzin lub odrodzenia boga Ozyrysa, panującego nad cyklem życia i śmierci. 

Plan grobowca wraz z wektorami padania promieni słonecznych. Fot.: Uniwersytet w Maladze Plan grobowca wraz z wektorami padania promieni słonecznych. Fot.: Uniwersytet w Maladze

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Maladze (UMA) i Uniwersytetu w Jaen (UJA). Zostało ono opisane w prestiżowym "Mediterranean Archaeology and Archaeometry". Badacze, dzięki danym archeologicznym, ustalili wiek grobowca, po czym wpisali dane do specjalnego oprogramowania, które obliczyło położenie słońca w latach budowy monumentu. 

Czytaj także: 

"Badanie dowodzi, że Egipcjanie byli w stanie obliczyć pozycję słońca i orientację jego promieni, co więcej: używali tej wiedzy przy projektowaniu miejsc wiecznego spoczynku. Chociaż grobowiec z Qubbet el-Hawa jest najstarszym przykładem, jaki kiedykolwiek znaleziono, z pewnością nie jest jedynym" - wskazują odkrywcy. 

Grobowiec znajduje się na obszarze starożytnego miasta Elefantyna, położonego na noszącej taką samą nazwę wyspie na środkowym Nilu. Należał najprawdopodobniej do urzędnika imieniem Heqaib-ankh, zarządcy Elefantyny z czasów panowania XII dynastii. Namiestnik służył najprawdopodobniej za rządów faraona Amenemhata III - władcy, który zasłynął jako ambitny budowniczy. Grobowiec został odkryty w 2008 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Jaen, a prace przy jego oczyszczaniu trwały do 2018 roku. 

EurekAlert!/Mediterranean Archaeology and Archaeometry/bm


 

Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odnaleziono ruiny starożytnej świątyni Zeusa-Kasiosa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 05:45
Podczas prac archeologicznych prowadzonych na stanowisku Tell el-Farma, położonym w północno-zachodniej części półwyspu Synaj, egipscy badacze natrafili na starożytne ruiny. Okazało się, że są to pozostałości po dawnej świątyni Zeusa - najwyższego bóstwa greckiego panteonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfumy Kleopatry. Jak pachniała ostatnia królowa starożytnego Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:55
Kobieta, która uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, ponoć olśniewała intelektem, charakterem i urodą. Czy zniewalający był także jej zapach? Naukowcy twierdzą, że udało im się odtworzyć w przybliżeniu woń perfum, których używała władczyni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odnaleziono starożytną kaplicę, w której czczono sokoły. Wewnątrz szczątki ptaków bez głów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 05:50
Kilkanaście sokołów bez głów złożono w kaplicy w portowym mieście Berenike nad Morzem Czerwonym ok. 1,5 tys. lat temu. Mimo że kult boga Horusa czczonego pod postacią tego ptaka był w starożytnym Egipcie powszechny, to odkryta kaplica jest zdaniem naukowców wyjątkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 05:30
Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 
rozwiń zwiń