Historia

W Bawarii odnaleziono szkielet z metalowymi palcami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 05:33
Szkielet mężczyzny, zmarłego między rokiem 1450 a 1620, z czterema metalowymi palcami - odnaleźli archeolodzy w trakcie prac w niemieckim Freising w Bawarii.
Skarby z jeziora Nidajno to unikatowe złote i srebrne ozdoby oraz militaria z okresu wpływów rzymskich
Skarby z jeziora Nidajno to unikatowe złote i srebrne ozdoby oraz militaria z okresu wpływów rzymskichFoto: Shutterstock/Microgen

Protetyczne palce nadal były połączone z lewą ręką szkieletu. Mężczyzna, mający ok. 30-50 lat, stracił prawdopodobnie palce w wyniku amputacji. Według analiz proteza, wykonana z żelaza i metali nieżelaznych, była kiedyś pokryta skórą i przymocowana bandażami do przedramienia pacjenta. Do odkrycia doszło w trakcie prac rurociągowych w pobliżu kościoła parafialnego pw. św. Jerzego (Stadtpfarrkirche St. Georg) w Freising.

- Palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały zostały indywidualnie uformowane z blachy i są nieruchome. Repliki palców leżą równolegle do siebie, lekko zakrzywione. Protezę prawdopodobnie przywiązano pasami do kikuta ręki - opisał dr Walter Irlinger, kierownik wydziału konserwacji z Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków, cytowany w informacji prasowej dotyczącej odkrycia.

Po dokładniejszej analizie badacze uznali, że proteza była prostym metalowym urządzeniem, w którym do replik palców przymocowano kawałki materiału i skóry; wskazuje to, że zewnętrzna część protetycznej dłoni była przynajmniej częściowo zakryta.

- Wewnątrz żelaznej dłoni znajduje się materiał przypominający gazę, który prawdopodobnie służył do ochrony kikuta - czytamy w informacji bawarskiego urzędu.

Czytaj także: 


Protezy sprzed setek i tysięcy lat

Szkielet pochodzi z czasów konfliktów militarnych, kiedy mogło dochodzić do licznych uszkodzeń ciała i amputacji, co zwiększało zapotrzebowanie na protezy. Freising było miejscem ofensyw m.in. podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

Jak przypomina bawarski urząd, od 1530 roku najsłynniejszą "Żelazną Rękę" nosił rycerz Götz von Berlichingen, który podczas oblężenia Landshut stracił prawą rękę w wyniku wystrzału z armaty. W przeciwieństwie do żelaznej ręki z Freising, jego proteza była mobilna i wyjątkowo złożona technicznie.

Jak do tej pory opisano już ok. 50 różnego rodzaju protez odnalezionych w Europie Środkowej, datowanych na czas od późnego średniowiecza (1300-1500) do wczesnej epoki nowożytnej (1500-1800). Jedna z najstarszych zbadanych protez to 3000-letni drewniany palec u nogi odkryty u egipskiej mumii.

PAP/bm

Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie: Krzyżacki skarb znaleziony na łące za kościołem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:45
18 krzyżackich monet odkryli pasjonaci historii na jednej z łąk w miejscowości Jadów. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków najprawdopodobniej jest to największy skarb krzyżacki znaleziony na Mazowszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria. Znaleziono być może najstarszy zabytek zapisany cyrylicą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:45
W ruinach twierdzy Bałyk Dere we wschodniej Bułgarii archeolodzy znaleźli datowany na połowę X wieku napierśnik średniowiecznego woja, na którym jest napis cyrylicą; może to być najstarszy artefakt z tym systemem pisma - poinformował portal Livescience.com.
rozwiń zwiń