Historia

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
Bóbr
BóbrFoto: Shutterstock/Vlad G

Zespół kierowany przez duńską archeolog Luise Ørsted Brandt przeanalizował szczątki zwierzęce z sześciu grobów należących do miejscowej elity żyjącej w X wieku. Przedmiotem padania były groby znajdujące się na stanowiskach Fyrkat, Skindbjerg, Ladby, Søllested, Bjerringhøj i Hvilehøj, czyli w miejscach rozsianych po całym obszarze współczesnej Danii. Wyposażenie grobów i akcesoria zawierały skóry zwierząt domowych, podczas gdy odzież wykonana była z futer dzikich zwierząt, w szczególności łasicy, wiewiórki i bobrów.

Dobro luksusowe 

Bobry nie występowały w średniowiecznej Danii, co sugeruje, że ich futro było eksportowanym dobrem luksusowym. Niewykluczone, że skóry bobrów pozyskiwano z terenów Rusi, gdzie wikingowie nie tylko zapuszczali się w celach łupieżczych, ale też zakładali własne państwa. 

- Prawdopodobnie większość eksportowanych futer dzikich zwierząt była tak droga, że stać było na nie tylko elity. Futro bobrowe wizualnie wyróżnia się od lokalnych futer swoim połyskiem. Jest to ponadto futro ciężkie, bardzo ciepłe i wodoodporne – wskazują autorzy badań. Wodoodporność bobrzego futra musiała mieć szczególne znaczenie dla społeczności utrzymującej się z wypraw grabieżczych na niespokojnych wodach Morza Północnego i Bałtyku.

Lokalne podróbki 

Odkrycia te potwierdzają tezę, że futro było symbolem bogactwa w epoce wikingów. Autorzy badania sugerują, że występowanie odzieży wykonanej z futer występujących lokalnie dzikich zwierząt mogło być próba podwyższenia statusu przez mniej zamożnych przedstawicieli wyższych grób społecznych i stanowić odpowiednik podróbek ubiorów modnych marek.

- Lokalne futra z kuny i wiewiórki były prawdopodobnie bardziej dostępne, a na lokalną produkcję futer z kuny wskazują również znaleziska kości tych zwierząt ze śladami cięć powstałych podczas obróbki garbarskiej – wyjaśniają badacze.

Autorzy zauważają, że największym czynnikiem ograniczającym tego rodzaju badania jest niekompletność baz danych białek porównawczych; w miarę jak bazy te będą się powiększać, możliwa będzie bardziej szczegółowa identyfikacja średniowiecznych skór zwierzęcych i futer.

Ekskluzywny jak bóbr 

Od późnej starożytności do średniowiecza polowania na bobry były zajęciem przynoszącym wysokie dochody. Zwierzęta odławiano nie tylko ze względu na wodoodporne futro. Bóbr w średniowieczu był, ze względu na wodny tryb życia i pokryty łuską ogon, kategoryzowany jako ryba, dzięki czemu mógł być spożywany również w liczne dni postne. Bobry zabijano też dla pozyskania tzw. stroju bobrowego (castroleum) - oleistej wydzieliny z gruczołów skórnych. Castroleum uważano za lek na całą gamę chorób (od dolegliwości uszu, przez melancholię, aż po zaburzenia menstruacyjne) i kosmetyk o zbawiennym wpływie na skórę. 

Eureka Alert!/Plos One/bm

Czytaj także

Wikingowie pojawili się w Ameryce Północnej dokładnie tysiąc lat temu!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:45
Dzięki analizie słojów drzew oraz wykorzystaniu szczypty astrofizyki naukowcom udało się ustalić, że skandynawscy wojownicy przybyli na tereny dzisiejszej Kanady w 1021 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy Owcze. Odnaleziono kolejny dowód na to, że Wikingowie nie byli tam pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Ślady obecności owiec domowych odnalezione przez naukowców z Uniwersytetu Columbia na archipelagu na północy Atlantyku stanowią kolejny dowód na to, że przed skandynawskimi wojownikami ten niedostępny skrawek lądu zamieszkiwała inna grupa ludności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze runiczne imię na anglosaskim krzyżu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 05:45
Sam fakt, że odnaleziony w północno-wschodniej Anglii złoty krzyżyk zawierał runiczne inskrypcje, już był czymś niespotykanym. Tymczasem badacze odkryli kolejną niespodziankę: runy na krzyżyku układają się w niespotykane dotąd staroangielskie imię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu i żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII wieku, który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). Zdaniem badaczy zmarły był przedstawicielem ówczesnych lokalnych elit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądali mieszkańcy Górnych Łużyc ponad 400 lat temu? Zrekonstruowano ich wygląd

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 05:40
Popiersie seniora i cyfrowe wizerunki młodej kobiety i młodego mężczyzny to efekt badań prowadzonych na czaszkach ludzkich odnalezionych na wczesnośredniowiecznym grodzisku. Wygląd dawnych mieszkańców Górnych Łużyc zrekonstruowali antropolodzy, archeolodzy i artyści plastycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:50
Drewniane elementy konstrukcji osadniczych, a także fragmenty ceramiki i narzędzi, w tym doskonale zachowaną drewnianą zdobioną łyżkę odkryto podczas prac archeologicznych w Wolinie. Prace te są związane z budową drogi S3 Świnoujście-Troszyn.
rozwiń zwiń