Historia

Kiedy wybuchła pierwsza wojna w Europie? Naukowcy twierdzą, że ok. 5000 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:50
Analiza szczątków ponad 300 osób pochowanych w znajdującym się w Hiszpanii masowym grobie 3000 tys. lat przed n.e. wykazuje, że padły one ofiarą najstarszego znanego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, który można nazwać wojną. 
Neolityczne narzędzia i broń
Neolityczne narzędzia i brońFoto: Shutterstock/Food Impressions

Zespół pod kierownictwem dr Teresy Fernández-Crespo z Uniwersytetu w Valladolid przeanalizował kości 338 osób żyjących w okresie neolitu. Wśród nich znajdowało się 201 osób niepełnoletnich (nastolatków) i 137 dorosłych. 70 proc. tych, u których udało się zidentyfikować płeć, była mężczyznami. Wszystkie szczątki pochodziły z jednego masowego pochówku w płytkiej jaskini w regionie Rioja Alavesa w północnej Hiszpanii, a datowanie radiowęglowe pozwoliło oszacować ich wiek na 5400 do 5000 lat. 

W tym samym miejscu odkryto dużą liczbę broni: 52 krzemienne groty strzał, 64 ostrza/sztylety i dwa toporki. Wcześniejsze badania wykazały, że 36 z grotów miało niewielkie uszkodzenia związane z trafieniem w cel. 

Jednak dopiero wnikliwe przestudiowanie urazów szkieletowych potwierdziło, że pochówek jest pozostałością masakry. 

Czytaj także: 

Ślady walk

Autorzy badania ustalili, że 23,1 proc. pochowanych miało urazy szkieletu, a 10,1 proc. niezagojone urazy, co znacznie przewyższa szacowany w tamtym czasie wskaźnik urazów (odpowiednio 7–17 proc. i 2–5 proc.). Odkryli również, że u 74,1 proc. mężczyzn znaleziono niezagojone urazy, a u 70 proc. z nich - rany i urazy zagojone. Znacznie więcej niż u kobiet, co stanowi różnicę niespotykaną w innych europejskich masowych pochówkach z okresu neolitu. 

Według autorów stosunkowo wysoki wskaźnik wygojonych ran sugeruje, że pochowani padli ofiarą konfliktu, który trwał kilka miesięcy. To sensacja, bo wcześniejsze badania sugerowały, że w okresie neolitu waśnie polegały na krótkich nalotach, trwających nie dłużej niż kilka dni i angażujących małe grupy, liczące do 20–30 osób. Przyjmowano dotąd, że ówczesnym społeczeństwom brakowało zdolności logistycznych do wspierania dłuższych konfliktów na większą skalę. 

1500 lat przed wojną trojańską 

Wcześniej sądzono, że najwcześniejsza wojna w Europie miał miejsce w epoce brązu (około 4000 do 2800 lat temu). Do takich wydarzeń zaliczyć można na poły legendarną wojnę trojańską (ok. 1200 p.n.e.) oraz konflikt, którego rozstrzygnięcie miało miejsce nad rzeką Tollense (Dołężą) w północnych Niemczech (ok. 1300-1250 p.n.e.). 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".

EurekAlert!/bm 

Czytaj także

Nasi przodkowie rośli z zimna. Naukowcy zbadali wpływ klimatu na rozmiary ciał pierwszych Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 05:40
Średni rozmiar ciała ludzi zmieniał się znacząco w ciągu ostatnich milionów lat i jest silnie związany z temperaturą otoczenia - twierdzą naukowcy z Cambridge i Tybingi. Surowy klimat napędzał ewolucję w kierunku zwiększenia rozmiarów ciała, czego nie można powiedzieć o cieplejszym środowisku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym stacjonowały również wojska Imperium Rzymskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny starożytny Punt odnaleziony? Tajemnicę pomogły rozwikłać zmumifikowane pawiany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:33
Badania genetyczne pozwoliły naukowcom zlokalizować miejsce, z którego starożytni Egipcjanie pozyskiwali pawiany hodowane w świątyniach i mumifikowane po śmierci. Trop ten pozwolił im na powiązanie portu znanego z pierwszych wieków naszej ery z legendarną krainą Punt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń