Historia

W Niemczech odkryto siedem mieczy z epoki brązu i kilka tysięcy średniowiecznych monet

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 05:30
Odkryć dokonali wolontariusze współpracujący z Urzędem Kultury i Ochrony Zabytków z kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech. Wśród znalezionych skarbów są także średniowieczne relikwiarze pochodzące z XI wieku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Trzydzieści wieków pod ziemią

Podczas prezentacji zabytków niemiecka minister kultury Bettina Martin podkreśliła, że w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w ochronie zabytków archeologicznych aktywnie uczestniczy około 250 wolontariuszy, a drugie tyle jest obecnie w trakcie szkoleń.

Miecze - w częściach - zostały odnalezione w pobliżu miejscowości Mirow na Pojezierzu Meklemburskim. Znalazcom udało się skrupulatnie odszukać wszystkie fragmenty, dzięki czemu obiekty udało się niemal całkowicie skompletować. Naukowe datowanie wykazało, że miecze pochodzą z epoki brązu. Ich wiek szacuje się na około 3000 lat.

Miecze zostały prawdopodobnie złożone w grobie. "Chociaż nagromadzenie cennych przedmiotów nie jest niczym niezwykłym, tak wielu mieczy z epoki brązu nigdy dotąd nie odkryto w jednym miejscu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim" - podkreślono w informacji prasowej na stronie kraju związkowego.

***

Czytaj więcej:

***

Dużo pieniędzy...

Około 6 tysięcy srebrnych monet znaleziono z kolei na Rugii, największej niemieckiej wyspie położonej w południowo-zachodniej części Bałtyku. – Były one rozrzucone na większym obszarze, ale większość znajdowała się w glinianym garnku – podano. Odkrycia dokonali wolontariusze zajmujący się ochroną przyrody, a dokładniej - grupa robocza "De Ackerlöper" ("Agronom").

– Pochodzenie monet jest bardzo różne. Trafiły one na te tereny m.in. z zachodnich Niemiec, ale także z regionu Miśni i Górnych Łużyc. Około 10 procent monet pochodzi z Anglii, Danii, Czech i Węgier. Ich odkrycie pozwala zatem wyciągnąć wnioski na temat możliwych stosunków handlowych w XI wieku – zaznaczono w trakcie prezentacji znaleziska.

Jak ocenili naukowcy, znalezisko jest największym jak dotąd skarbem monet słowiańskich odnalezionym w okresie powojennym na tym obszarze.

...i dwa relikwiarze

Na Pojezierzu Meklemburskim odkryto również dwa relikwiarze. "W garnku zawierającym około 1700 monet znajdowały się również naszyjniki i pierścionki, naszyjnik z pereł (ze złotem, kryształem górskim i karneolem) oraz dwa pojemniki na relikwie" - podano w informacji prasowej.

Jeden z pojemników ma kształt krucyfiksu, drugi - kaptorgi (kaptorga była rodzajem woreczka lub pudełka noszonego na szyi, w którym umieszczano relikwie; miała kształt trapezowaty lub prostokątny).

"Oba relikwiarze są bardzo niezwykłe i stanowią dowód wiary chrześcijańskiej na obszarze, na który w tamtym czasie nadal w dużym stopniu wpływały inne wierzenia" - podkreślono.

PAP/mc

Czytaj także

Kiedy wybuchła pierwsza wojna w Europie? Naukowcy twierdzą, że ok. 5000 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:50
Analiza szczątków ponad 300 osób pochowanych w znajdującym się w Hiszpanii masowym grobie 3000 tys. lat przed n.e. wykazuje, że padły one ofiarą najstarszego znanego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, który można nazwać wojną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Turcji odkryto dwa tysiące pieczęci używanych przez urzędników starożytnego Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:30
Gliniane żetony z odciskami, które przed wiekami służyły do pieczętowania oficjalnych rzymskich dokumentów, zostały odnalezione na terenie wykopalisk w ruinach dawnego archiwum miejskiego w Doliche w południowej Turcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Placu Defilad w Warszawie odkryto posadzkę dawnej kamienicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 05:40
Na budowie placu Centralnego (część placu Defilad) odkopaliśmy niedawno posadzkę jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. W lecie robotnicy odkryli tam bruk i tory na starych, zasypanych ulicach.
rozwiń zwiń