Historia

Anschluss Austrii - nazistowskie wilki w austriackiej owczarni

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:35
- Czyż istnieją słowa, które mogłyby opisać nasze uczucia, czyż serce i oczy są w stanie pojąć entuzjazm i radość, że Führer po tak długiej nieobecności znów jest w naszej stolicy - wołał sprawozdawca radiowy na Haldenplatz w Wiedniu.
Hitler ogłasza Anschluss Austrii na Heldenplatz (Plac Bohaterów), Wiedeń, 15 marca 1938 roku.
Hitler ogłasza Anschluss Austrii na Heldenplatz (Plac Bohaterów), Wiedeń, 15 marca 1938 roku.Foto: Wikipedia/bundesarchiv/creative commons

12 marca 1938 roku wojska III Rzeszy dokonały aneksji Austrii. Było to jawnym pogwałceniem postanowień podpisanego po I wojnie światowej traktatu wersalskiego, który zakazywał połączenia obu państw w obawie przed nadmiernym wzmocnieniem Niemiec.

Marzenie Hitlera

W atmosferze entuzjazmu 14 marca 1938 roku Hitler przybył do Wiednia. Zjawił się z jednodniowym opóźnieniem, bo Himmler nie zapewnił dostatecznych środków bezpieczeństwa.

- Postarano się o przyjęcie wyjątkowe - mówił austriacki sprawozdawca radiowy. - Tu na Haldenplatz, na Ringu i przed pałacem Habsburgów, tak jak w Berlinie, wita go morze głów, wzniesionych rąk, sztandarów i proporców.

Przywódca nazistów był formalnie rzecz biorąc przez długi czas obywatelem austriackim. Urodził się w miasteczku Braunau nad Innem, tuż przy granicy z Niemcami.

Po raz pierwszy Adolf Hitler nawiązał do idei Anschlussu w 1934 roku, po objęciu władzy w Niemczech. Próba ta zakończyła się jednak niepowodzeniem. Do swoich zamiarów Führer powrócił znowu w 1938 roku.

Przewrót hitlerowski w Austrii

Rząd i prezydent Austrii początkowo starali się nie dopuścić do przejęcia władzy przez hitlerowców. Na 13 marca kanclerz Kurt Schuschnigg zaplanował przeprowadzenie referendum w sprawie zachowania przez kraj niezależności.

Hitler jednak nie zamierzał czekać na jego wyniki i sam przejął inicjatywę. Groźbą i szantażem wymusił przekazanie fotela kanclerza naziście Arthurowi Seyss-Inquartowi, a 12 marca 1938 roku dwieście tysięcy żołnierzy niemieckich (oddziały Wermachtu, SS, policji oraz jednostki lotnicze) wkroczyło na teren Austrii, oficjalnie "na prośbę rządu austriackiego".

13 marca przyjęto uchwałę o włączeniu Austrii do Wielkiej Rzeszy jako Marchii Wschodniej (Ostmark). Hitler proklamował połączenie obu państw. Austria stała się pierwszym państwem wchłoniętym przez potężną Rzeszę.

Anschluss przyczynił się do znacznego wzmocnienia potencjału  ludzkiego i ekonomicznego III Rzeszy. Niemcy stały się drugim co do wielkości państwem w Europie.

Posłuchaj
10:15 anschluss austrii___368_98_iv_tr_0-0_9977388501e8663[00].mp3 Anschluss Austrii - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Niemcy". (PR, 1998)

 

Świat wobec aneksji Austrii

Zdecydowana większość Austriaków i Niemców powitała Anschluss z radością. Włochy w osobie Mussoliniego całkowicie poparły dążenia Hitlera. Państwa zachodnie ograniczyły się jedynie do papierowych protestów.

Poza Niemcami i Austrią przeważał pogląd, że przyłączenie Austrii to kwestia wewnątrzniemiecka. Tylko nieliczni, bardziej przewidujący politycy i publicyści ocenili Anschluss tak jak na to zasługiwał, jako kolejne poważne naruszenie ładu wersalskiego i jako kolejny krok hitlerowskiej polityki rewizjonizmu i ekspansji.

mk

Czytaj także

Adolf Hitler już nie jest honorowym obywatelem Amstetten. Był przez 73 lata

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 07:27
Radni miasteczka położonego w Dolnej Austrii postanowili rozstać się z Hitlerem raz na zawsze. Status honorowego mieszkańca odebrali mu we wtorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austria: zlikwidowano grób rodziców Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 20:05
Grób znajdujący się w Leonding (północna Austria) traktowany był przez neonazistów jak miejsce kultu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nazistowski manifest pod pomnikiem nieznanego żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 09:54
Odkrycia dokonano w Wiedniu, sprawdzając istniejącą od dekad plotkę o ukrytym nazistowskim manifeście pod pomnikiem, który wystawiono w 1935 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po wojnie lepiej było nie być sierotą urodzoną w III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 08:00
Pani Anna Berezowska miała trzy matki, a mimo to została sierotą. Od wielu lat próbuje się dowiedzieć prawdy o sobie.
rozwiń zwiń