Historia

84. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:58
Portret Stanisława Ignacego Witkiewicza – jego życia i różnorodzajowej twórczości – z natury rzeczy musi być wielokrotny. Tak jak wielokrotne jest odbicie twarzy Witkacego na słynnej fotografii, którą wykonał w jednym z petersburskich gabinetów luster około 1916 roku.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret wielokrotny w lustrach, Petersburg, 1915-1917
Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret wielokrotny w lustrach", Petersburg, 1915-1917 Foto: Wikimedia/domena publiczna

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski odebrał sobie życie.


Posłuchaj
42:06 życie na miarę do przejrzenia.mp3 "Był człowiekiem rozpiętym na sprzecznościach". Z prof. Januszem Deglerem i Janem Gondowiczem o Witkacym rozmawiają Dorota Gacek i Andrzej Franaszek. (PR, 2014)

 

Posłuchaj
25:02 sokół.mp3 "Witkacy - największy analityk w polskiej literaturze". Z prof. Lechem Sokołem rozmawia Anna Lisiecka. (PR, 2014)

 

84. rocznica tragicznej śmierci Witkacego jest dobrą okazją, by spróbować nakreślić portret tego oryginalnego artysty – przywołać niezwykły dorobek, ale i fascynującą osobowość, bez której znajomości nie sposób zrozumieć tego, co Witkacy napisał, namalował, pozostawił. Biograficzno-literackie tło to jednocześnie niezbędny punkt wyjścia do przypomnienia (zrozumienia?) dramatycznych wydarzeń z września 1939 roku.

Posłuchaj
58:59 Degler w PIWie.mp3 "Nie tylko wariat z Krupówek". Z prof. Januszem Deglerem rozmawia Jerzy Kisielewski. (PR, 2014)

 

Dowiedz się więcej ze stron www.witkacy.polskieradio.pl

Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz? Dramaturgiem, malarzem, filozofem, teoretykiem teatru i sztuki, fotografem. Człowiekiem o wielu talentach, który wyróżnił się w polskiej kulturze przede wszystkim jako wybitny, nowatorski pisarz. A przy tym: myśliciel, który stawiał fundamentalne pytania dotyczące zagadki życia ("Tajemnicy Istnienia", "dziwności istnienia"), istoty sztuki czy też te związane z niepokojącym kierunkiem, w którym według niego podążała ludzkość. "Sztuka i filozofia były dla Witkacego wartościami absolutnymi" – pisał Jan Błoński. "Poświęcił im – najdosłowniej – życie: popełnił samobójstwo, kiedy, jak mniemał, zostały ostatecznie uniemożliwione przez historię".

- Słowem, które najlepiej go charakteryzowało, było "nienasycenie" - przypominali goście jednej z audycji Polskiego Radia poświęconych Witkacemu. Zapraszamy do wysłuchania kilku nagrań z radiowego archiwum, które złożą się na portret życia i twórczości zmarłego 84 lata temu pisarza.

Czytaj także

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojciec i syn Witkiewicz na drodze ku Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 13:41
- W naszej rodzinie wszyscy jesteśmy patriotami - mówi w audycji "Ludzie niepodległości" doc. Maciej Rafał Witkiewicz, stryjeczny wnuk Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Witkacego i stulecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
Mateusz Matyszkowicz i jego gość na początku obchodów stulecia niepodległości przypomnieli postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń