Historia

Msze za Ojczyznę. Popiełuszko tworzył "kawałek wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 05:55
W cyklicznych Mszach za Ojczyznę w czasie stanu wojennego ks. Jerzy Popiełuszko wygłaszał homilie do kilku tysięcy ludzi. Każda msza w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stawała się manifestacją wolności i patriotyzmu. Posłuchaj zachowanych nagrań.
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę za ojczyznę.
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę za ojczyznę.Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

42 lata temu, 28 lutego 1982 roku, odbyła się pierwsza Msza za Ojczyznę odprawiana przez ks. Jerzego Popiełuszkę.

Inicjatywę odprawiania mszy w intencji losów ojczyzny zapoczątkował ks. Teofil Bogucki, proboszcz żoliborskiej parafii, jeszcze w październiku 1980 roku, ale nabrały one znaczenia i rozgłosu po wprowadzeniu stanu wojennego. W nabożeństwach uczestniczyli warszawiacy, opozycjoniści z całej Polski, robotnicy i inteligenci. Modlono się za Polskę, za wolność, za prześladowanych, za więźniów politycznych. O tym też mówiły kazania ks. Jerzego.


Posłuchaj
12:23 - Msza za Ojczyznę, 28.11.1982.mp3 Nadzieja jest dźwignią naszego życia osobistego i narodowego. […] Niech w nasze serca wstąpi nadzieja. Jedni drugich pocieszajmy, podnośmy na duchu, pomagajmy sobie wzajemnie przetrwać trudne dni - fragment Mszy za Ojczyznę. (28.11.1982)

 

Kawałek wolnej  Polski

Mszom z Ojczyznę towarzyszyła oprawa artystyczna. Znani powszechnie aktorzy i artyści recytowali wiersze patriotyczno-religijne. Każda msza kończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę" – na koniec ze słowami "Ojczyznę wolną, racz nam zwrócić Panie".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - zobacz serwis specjalny:

Ks. Jerzy w czasie tych mszy dawał świadectwo wiary i nadziei – wiary w Boga i zwycięstwo nad złem, nadziei na wolność i solidarność. Po latach wiele osób uczestniczących w tym mszach opowiadało o nich w ten sam sposób – że były to "dwie godziny wolności", "kawałek wolnej Polski".


Posłuchaj
17:38 Msza za Ojczyznę, 27.11.1983.mp3 - "Solidarność" pokazała, że naród zjednoczony z Bogiem i braćmi zdolny jest wiele dokonać. Niech nikt nie mówi, że "Solidarność" poniosła klęskę. Ona idzie do zwycięstwa. Idzie powoli, ale coraz mocniej wrasta w naród - mówił ks. Popiełuszko. (27.11.1983)

 

Rząd dusz

Ten "rząd dusz" ks. Popiełuszki rozpalał komunistyczny reżim do czerwoności. Znaczenie Mszy za Ojczyznę nabrało dodatkowej symboliki po wprowadzeniu stanu wojennego. Komuniści odebrali kontynuowanie spotkań w kościele św. Kostki jako naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń.

- Im bliżej 19 października 1984, kiedy ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany, coraz częściej był inwigilowany i prześladowany. Służba Bezpieczeństwa organizowała szereg działań mających na celu zmuszenie Jerzego Popiełuszki do zaprzestania działalności - oceniała dr Milena Kindziuk, biografka kapelana "Solidarności".

im/bm

wmkor

Czytaj także

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marianna Popiełuszko – matka błogosławionego księdza Jerzego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:45
Była prostą, ale mądrą kobietą, która wychowała błogosławionego Kościoła katolickiego. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika – mówiła w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:52
7 lutego 1985 roku zapadły wyroki w procesie morderców ks. Popiełuszki. Piotrowski (25 lat więzienia), Pękala (15 lat więzienia) i Chmielewski (14 lat więzienia) zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, ich przełożony Adam Pietruszka (25 lat więzienia) – za sprawstwo kierownicze zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 05:50
10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
rozwiń zwiń