Historia

Peru. Kto mieszkał w Machu Picchu? Odpowiedź dają badania DNA

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:40
Analiza kodu genetycznego osób pochowanych w najsłynniejszym mieście państwa Inków dowodzą, że pochodziły one z odległych krańców imperium. 
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: Shutterstock/Anton Ivanov

Podobnie jak inne posiadłości królewskie Machu Picchu było domem nie tylko dla rodziny władcy i innych elitarnych członków społeczeństwa Inków, ale także dla służących i robotników, z których wielu mieszkało w posiadłości przez cały rok. Szacuje się, że w Machu Picchu żyło jednocześnie nie więcej niż 750 osób. Większość stanowili służący i rzemieślnicy zwani yanacona, będący etnicznymi Inkami, którym dobierano żony - aclla - spośród kobiet sprowadzanych z prowincji. To właśnie pochówki mieszkańców Machu Picchu o tym niskim w stosunku do królewskiego statusie stały się przedmiotem badań grupy naukowców z Tulane University School of Liberal Arts pod przewodnictwem prof. Jasona Nesbitta. 

W Machu Picchu mieszkali służący z całego imperium

Badacze porównali DNA 34 osób pochowanych w Machu Picchu z DNA osób z innych miejsc w Imperium Inków, a także niektórych współczesnych genomów z Ameryki Południowej, aby zobaczyć, jak blisko mogą być spokrewnieni.

Wyniki analizy DNA wykazały, że pochowani służący pochodzili z całego Imperium Inków, niektórzy z tak odległych miejsc, jak Amazonia. Niewiele z tych osób miało wspólne DNA, co świadczy o tym, że zostali przywiezieni do Machu Picchu pojedynczo, a nie jako część rodziny lub grupy społecznej. Interpretację taką wzmacnia to, że pochówki osób z różnych części imperium miały podobny charakter, a więc stosowano ceremoniał tutejszy, nie zaś przywieziony w ramach grupy rodzinnej z różnych krańców wielokulturowego państwa.

Jak dowiedli naukowcy, pochodzenie nie determinowało zawieranych przez mieszkańców relacji. Wśród pochowanych w nekropoliach na obrzeżach miasta znaleźli się potomkowie rodziców, którzy pochodzili z różnych części imperium i najpewniej poznali się dopiero w Machu Picchu. 

Czytaj także:

Sielskie życie w Machu Picchu

Analiza szczątków przyniosła również wgląd w warunki, w jakich żyli yanacona i ich żony aclla. Jak wskazują badacze, służący wiedli "stosunkowo wygodne życie" i dodają, że "nie byli oni zaangażowani w ciężką pracę rolniczą ani projekty budowlane". Ich szczątki nie noszą śladów urazów mechanicznych, typowych dla ofiar działań wojennych. Co więcej, nie odnotowano też deformacji spowodowanych chorobami wieku dziecięcego lub niedożywieniem. 

ScienceAdvances/bm

Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru: naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:20
Naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca w Peru, które pochodzą z czasów starożytnych. Jak przekonują, pojawiła się nadzieja na poznanie nowych faktów na temat tajemniczych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Znaleziono najstarszy krzyż andyjski. Ma ponad 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:45
Zespół archeologów z Peru odnalazł podczas poszukiwań na środkowym wybrzeżu kraju krzyż andyjski (tzw. czakana), liczący ponad 4000 lat. Według naukowców znalezisko jest najstarszym tego typu przedmiotem znalezionym w Ameryce Południowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Archeolodzy odkryli "przejście kondora". Być może prowadzi do wielkiej świątyni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:33
Badacze pracujący w Peru odkryli liczący 3000 lat zamknięty korytarz, nazwany "przejściem kondora", który prawdopodobnie prowadzi do innych komór wewnątrz niegdyś ogromnego kompleksu świątynnego należącego do starożytnej kultury Chavin.
rozwiń zwiń