Historia

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
Ruiny term San Casciano dei Bagni
Ruiny term San Casciano dei Bagni Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE / Reuters / Forum

To kolejne nadzwyczajne dzieło sztuki, jakie przez wieku skrywały woda i błoto starożytnych term.

- Wykopaliska w San Casciano dei Bagni nie przestają zdumiewać - przyznał Luigi La Rocca z departamentu archeologii we włoskim ministerstwie kultury.

Wcześniej na terenie term, pochodzących z czasów etruskich, znaleziono 24 figury z brązu. W ostatnim czasie, w nadziei na kolejne odkrycia, powiększono teren poszukiwań, wcześniej ograniczony do obszaru, na którym znajdowały się pozostałości uznane za ruiny budynku wzniesionego nad strumieniem. Okazało się, że stała tam świątynia z portykiem z czterema kolumnami i podium z posągami. Jednym z nich, według archeologów, była właśnie odnaleziona obecnie rzeźba Apolla.

Odkrycie to potwierdza, zdaniem ekspertów to, że gorąca woda strumienia miała dla rzymian świętą wartość; dlatego w jej pobliżu powstała świątynia jako rozbudowa poprzedniego etruskiego obiektu kultu.
To "perła architektury i inżynierii hydraulicznej" - ocenili specjaliści badający obszar starożytnych term.

PAP/Sylwia Wysocka/bm

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkło ze starożytnego Rzymu w komputerach i laserach? To byłoby możliwe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 05:30
"Szkło wytworzone w starożytnym Rzymie nabiera interesujących właściwości fizycznych po wiekach leżenia w ziemi" – piszą amerykańscy inżynierowie w zakresie materiałoznawstwa na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny starożytny Punt odnaleziony? Tajemnicę pomogły rozwikłać zmumifikowane pawiany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:33
Badania genetyczne pozwoliły naukowcom zlokalizować miejsce, z którego starożytni Egipcjanie pozyskiwali pawiany hodowane w świątyniach i mumifikowane po śmierci. Trop ten pozwolił im na powiązanie portu znanego z pierwszych wieków naszej ery z legendarną krainą Punt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń