Historia

Greccy żołnierze przetestowali zbroję sprzed 3500 lat. "Nadaje się do walki"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 05:40
Odnaleziona w miejscowości Dendra mykeńska zbroja to jeden z najstarszych znanych egzemplarzy pancerza używanego przez europejskich wojowników. Od czasu jej odkrycia w 1960 roku nie było jasne, czy był to strój ceremonialny, czy też nadawał się do bitwy. Teraz zagadkę tę rozwikłali historycy we współpracy ze współczesnymi greckimi żołnierzami. 
Zbroja z Dendry - oryginał i kopia wykorzystana w eksperymencie
Zbroja z Dendry - oryginał i kopia wykorzystana w eksperymencieFoto: East News/CM Dixon; Flouris i in., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Pancerz wykonany z brązu został odkryty w grobowcu w greckiej wiosce Dendra przez greckich i szwedzkich archeologów w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jednak kształt zbroi - wykonana jest z 15 brązowych płyt połączonych rzemieniami, jest ciężka, a pierścieniowy kształt płyt wydawał się ograniczać ruch - budził wątpliwości historyków co do możliwości wykorzystania pancerza w walce. Stąd istniała też hipoteza, że strój pełnił funkcję ceremonialną (podobnie jak współczesne mundury galowe). 

Gra wojenna w realiach "Iliady" Homera

Badacze postanowili sprawdzić hipotezę o praktycznym, bojowym zastosowaniu zbroi. W tym celu przeprowadzili eksperyment. Grupa 13 greckich żołnierzy sił specjalnych, nosząc repliki pancerza z Dendry, przeprowadziła 11-godzinną symulację walk i manewrów z późnej epoki brązu w oparciu o wskazówki zaczerpnięte z "Iliady" Homera.

- Zbroja, którą nosili nasi ochotnicy, miała te same wymiary i wagę podobną do oryginału z epoki brązu. Monitorowaliśmy także spożycie kalorii w oparciu o "dietę homerycką" (około 4443 kalorii), zaczerpniętą z odpowiednich opisów znajdujących się w "Iliadzie", oraz wydatek kalorii, uwzględniając stres, jakim poddawane są ciała ochotników w temperaturach typowych dla greckiego lata wynoszącego 30–36°C. stopnie Celsjusza - wyjaśnił prof. Andreas Flouris z Uniwersytetu w Tesalii. 

Badacze przed symulacją działań wojennych zmierzyli też tętno, temperaturę, utratę płynów i funkcjonowanie mięśni. 

- Odkryliśmy, że zbroja pozwalała na pełną elastyczność ruchu i nie wywierała nadmiernego stresu fizjologicznego na organizm. Oznacza to, że zbroja mogła być noszona przez dłuższy czas przez sprawne jednostki podczas bitwy. Sześćdziesiąt lat po odkryciu zbroi Dendra rozumiemy teraz, że pomimo jej nieporęcznego wyglądu,  ​​jest ona nie tylko wystarczająco elastyczna, aby umożliwić prawie każdy ruch pieszego wojownika, ale także wystarczająco odporna, aby chronić noszącego przed większością ciosów - wskazują autorzy badania. 

Replika starożytnej zbroi z Dendry. Flouris i in., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0 Replika starożytnej zbroi z Dendry. Flouris i in., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Czytaj także:


Czym była cywilizacja mykeńska?

Naukowcy argumentują, że wnioski z tego eksperymentu pokazują, że Mykeńczycy wywarli tak potężny wpływ we wschodniej części Morza Śródziemnego także dzięki technologii swoich zbrojmistrzów. 

Mianem cywilizacji lub kultury mykeńskiej określa się najstarszą grecką kulturę, rozwijającą się w epoce brązu, w latach ok. 1700-1150 p.n.e. Jej nazwa pochodzi od Myken, w których znajduje się jeden z najbardziej okazałych grodów wzniesionych przez jej przedstawicieli. Twórcami tej kultury byli Achajowie. Wpływy kulturowe i polityczne ówczesnej Grecji promieniowały na cały obszar Lewantu - powszechnie uważa się, że stworzona przez Homera "Iliada" stanowi odległe echo walk prowadzonych przez Mykeńczyków z Hetytami o dominację nad wschodnią częścią basenu Morza Śródziemnego. 

Uważano, że opisy zbroi z brązu użyte w "Iliadzie" są późniejszymi interpolacjami lub licencją poetycką, ale nasze badania sugerują coś innego. Spoglądanie na zbroję w świetle tych zapisów historycznych i świadomość, że możliwe jest jej użycie w bitwie, pomaga rzucić bardzo potrzebne światło na jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w historii: upadek cywilizacji epoki brązu - dodają badacze. 

Kultura mykeńska upadła w wyniku załamania gospodarczego, które objęło Lewant, inwazji Ludów Morza oraz późniejszej inwazji Dorów. 

Aby uzupełnić te wyniki, autorzy opracowali ogólnodostępne oprogramowanie umożliwiające symulację warunków bojowych w celu sprawdzenia hipotetycznej skuteczności pancerza w bardziej zróżnicowanych scenariuszach.

PLOS ONE/EurekAlert!/bm

Czytaj także

Makabryczny zwyczaj Scytów potwierdzony. Herodot miał rację: robili przedmioty z ludzkiej skóry

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 05:55
Nowe badania dostarczają dowodów na prawdziwość przekazu antycznego historyka Herodota, który twierdził, że Scytowie wytwarzali odzież i kołczany z ludzkiej skóry. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:30
Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń