Historia

Wirtualna prasówka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 12:32
75 milionów stron prasowych dostępnych w internecie.

Renomowana brytyjska placówka badawcza British Library udostępni w internecie część swego przebogatego archiwum prasowego, obejmującego 300 lat i składającego się z 75 mln stron.

Oznacza to, że zainteresowani badacze nie będą musieli wertować gazet ani przeglądać mikrofilmów po to, by znaleźć interesujące ich artykuły. Około 30 tys. osób rocznie za pośrednictwem British Library szuka dostępu do starych gazet w celach zawodowych bądź prywatnych. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza badania genealogiczne.

Korzystanie z usługi będzie bezpłatne na miejscu w głównej siedzibie British Library w dzielnicy St. Pancras w północnej części Londynu, zaś za dostęp z domowego komputera biblioteka będzie pobierać opłatę.

Projekt obliczony na 10 lat realizowany jest we współpracy z wydawcą BrightSolid. W pierwszych dwóch latach opublikowane zostaną cztery miliony stron. Ogółem w okresie 10 lat dostępnych elektronicznie będzie 40 mln stron z niepowtarzalnej kolekcji, składającej się ogółem z 52 tys. tytułów gazet: lokalnych, ogólnokrajowych i zagranicznych.

British Library ma w swych zasobach m.in. bogate zbiory polskich tytułów prasowych wydawanych w Wielkiej Brytanii.

Tak solidne zasoby tytułów prasowych powstały w British Library, ponieważ w Wielkiej Brytanii na wydawcach spoczywa prawny obowiązek przesłania do tej placówki dwóch egzemplarzy każdego numeru.

Na pierwszym etapie udostępnione zostaną strony dotyczące tematyki międzynarodowej, m.in. wojny krymskiej, wojny z Boerami w Afryce Południowej, ruchu sufrażystek, a także materiały odnoszące się do powszechnych spisów ludności z okresu 1841-1911.

Gazety, których treść została udostępniona on-line, będą zmagazynowane w miejscowości Boston Spa w zachodnim Yorkshire. Przechowywane tam będą także kopie elektroniczne.

Czytaj także

Biblioteka Google przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:01
Departament sprawiedliwości USA wzywa do zmiany dotychczasowych ustaleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak komunistycznych Chin na wyszukiwarkę Google

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 18:51
Chińskie media państwowe przypuściły zmasowany atak na amerykańskiego giganta internetowego Google. Zarzuciły mu, że pomaga zewnętrznym siłom atakować Chiny i ich prawa, a próby naciskania na ten kraj z powodu cenzury internetu nazwały śmiesznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą opłaty za dostęp do portali informacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 11:32
Dwie wpływowe brytyjskie gazety wprowadzają opłaty za korzystanie z ich informacyjnych witryn internetowych. To kolejna zmiana modelu biznesowego w tradycyjnych mediach, które walczą o przetrwanie - uważają analitycy.
rozwiń zwiń