Historia

Cyprian Godebski - to on stał za pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:33
Zasłynął głównie dzięki wspaniałemu pomnikowi Adama Mickiewicza w Warszawie, choć równie znany jest jego pomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie, stojący obecnie na Plantach. O ile możemy osobiście podziwiać sztukę Godebskiego, o tyle jedno z jego największych dzieł oddalone jest od Polski i Europy, a jest nim monumentalny i rozbudowany Pomnik Wyzwolenia stojący w stolicy Peru - Limie.
Pomnik Mickiewicza w Warszawie
Pomnik Mickiewicza w Warszawie Foto: Polona.pl/dp

107 lat temu, 25 listopada 1909 roku, zmarł w Paryżu znany polski rzeźbiarz Cyprian Godebski. Polakiem wywodził się z rodziny polskich działaczy niepodległościowych, których emigracja rzuciła aż do Francji. To tam urodził się w 1835 roku. Był nie tylko synem, ale również wnukiem patriotów walczących z zaborcami. 

W swojej twórczości Godebski kierował się zasadami sztuki akademickiej, bazującej w swoich założeniach na nawiązywaniu do tradycji dawnych stylów historycznych. Przykładem tego jest choćby neoklasycystyczny Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie. Godna, wysoka na 420 cm, postać wieszcza, często określana mianem "spiżowej postaci" - silnej i nieugiętej - stoi z lekko uniesioną głową, w stylowym surducie z lewą ręką opuszczoną dla podtrzymania zarzuconego na ramię płaszcza. To, co wyróżnia pozę figury jest prawa dłoń złożona na sercu. Gest ten współgra z alegoryczną ozdobą w formie głowy greckiego boga Apollina umieszczoną w dolnej części piedestału, poniżej której znajduje się tablica z wymownym napisem "Adamowi Mickiewiczowi – Rodacy 1898".

Na stronach portalu Culture.pl, Piotr Szubert tak charakteryzuje jego twórczość: "Godebski zasłynął również jako autor kompozycji alegorycznych (m.in. Geniusz i siła brutalna, 1888; Marzenie o sławie, 1894) i rzeźb salonowych o tematyce mitologicznej (np. grupa Lubieżność i niewinność zwana też Satyr i Nimfa lub Kuszenie z 1881 oraz Amor żebrzący, 1882). Zajmował się ponadto rzeźbą portretową i sepulkralną (m.in. nagrobki Teofila Gauthier na cmentarzu Montmartre i Hektora Berlioza na Pere-Lachaise w Paryżu)".

Co ciekawe, Godebski współpracujący z różnymi uczelniami artystycznymi często zmieniał miejsca swojego pobytu - Lwów, Wiedeń, Petersburg, kilkukrotnie Paryż, także Belgia i Francja. Ważne były również jego pobyty w Warszawie w 1870 i 1875 roku. Pisywał wtedy felietony "Listy o sztuce", zamieszczane na łamach "Gazety Polskiej". Zarówno w Warszawie jak i w Paryżu prowadził także salony intelektualno-artystyczne, skupiające luminarzy polskich elit artystycznych. Dość powiedzieć, że we Francji był wielce uznawanym artystą, co potwierdził fakt mianowania go w 1877 roku członkiem francuskiej Akademii Narodowej, a w 1889 roku został oficerem Legii Honorowej.

PP

Czytaj także

Burzliwe dzieje pomnika Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
14 listopada 1926 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bertel Thorvaldsen. Autor najsłynniejszych warszawskich pomników

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:45
To jeden z najbardziej popularnych rzeźbiarzy europejskich w pierwszej połowie XIX wieku. Zaszczycił Warszawę dwoma dziełami, które do dziś są charakterystycznymi punktami na mapie stolicy Polski. To pomniki księcia Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:55
- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
rozwiń zwiń