Redakcja Polska

"To grozi rozbiciem jedności UE". Komisja Europejska krytykuje Niemcy

15.02.2021 17:00
W niedzielę Niemcy zamknęły granicę z Czechami i austriackim Tyrolem. Zdaniem Komisji Europejskiej może to doprowadzić do rozbicia jedności UE w tej sprawie i spowodować poważne zakłócenie wolnego przemieszczania się osób.
Audio
  • Problemy na niemieckich granicach po zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
Kolejki na granicy czesko-niemieckiej
Kolejki na granicy czesko-niemieckiejPAP/EPA/MARTIN DIVISEK

- Kraje UE zgodziły się na skoordynowane podejście jeśli chodzi o jakiekolwiek restrykcje wolnego poruszania się. Te rekomendacje są absolutnie jasne. I powinny być drogowskazem dla wszystkich w tym kontekście. Bez skoordynowanego podejścia ryzykujemy fragmentaryzację i zakłócenia swobodnego przemieszczania się. Takie decyzje powinny być podejmowane przez 27 krajów, a nie jednostronnie - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. praworządności Christian Wigand.

Odpowiadał on na pytanie o zamknięcie granicy z Czechami i Tyrolem przez RFN. - Oczekujemy od wszystkich krajów szanowania tych zasad. (...) Należy unikać zamykanie granic i generalnych zakazów podróży - dodał, przypominając zalecenia KE zaakceptowane przez wszystkie kraje członkowskie.

Wigand uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy Komisja przygotowuje działania prawne przeciwko Berlinowi w związku z zaistniałą sytuacją.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer powiedział w niedzielę, że rząd federalny zezwoli na wjazd do RFN jedynie pracownikom transgranicznym z Czech oraz Tyrolu wykonującym "bardzo ważne zawody".

Z danych MSW RFN podanych w poniedziałek wynika, że policja skontrolowała dotychczas na granicy 10 tys. osób i zawróciła około 5 tys

IAR/PAP/PR24/dad

Polonijny Rok Norwida. Ważne inicjatywy Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

16.02.2021 15:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Polaków na dawnych Kresach RP w bardzo wielu obszarach. Między innymi niosąc pomoc materialną, ale także przyczyniając się do upowszechniania znajomości języka polskiego i polskiej kultury czy troszcząc się o materialne dziedzictwo na Wschodzie. Teraz inicjuje Polonijny Rok Norwida.

Przez pandemię inicjatywy duszpasterstwa polonijnego przeniosły się do sieci

15.02.2021 15:13
Biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że rządzący niektórymi krajami nie rozumieją do końca znaczenia miejsc kultu. Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odniósł się w ten sposób do przypadków zamykania świątyń w okresie pandemii. 

80 lat temu pierwsi Cichociemni zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski

16.02.2021 11:30
Cichociemni byli żołnierzami elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Nazwano ich "cichociemnymi", ponieważ działali w największej tajemnicy, po cichu i często pod osłoną nocy. Przerzucani drogą lotniczą do kraju, wspierali podziemie w walce z Niemcami.