Redakcja Polska

Wizyta pary prezydenckiej na Litwie. Andrzej Duda wygłosi przemówienie podczas uroczystego posiedzenia Sejmu

19.10.2021 11:48
W pałacu prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy oficjalnie powitano prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Prezydent przebywa w Wilnie od wczoraj. Jego wizyta związana jest z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
Audio
  • W Wilnie oficjalna ceremonia powitania prezydenta Andrzeja Dudy. Relacja Kamila Zalewskiego
Prezydent  Andrzej Duda , pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda  oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Wilnie
Prezydent Andrzej Duda , pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w WilniePAP/Radek Pietruszka

Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to nic innego jak przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 Maja. Wśród nich było wprowadzenie równego udziału obywateli Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego w strukturach i instytucjach zarządzających wspólnym państwem. Dokument został uchwalony 20 października 1791 roku przez Sejm Czteroletni.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił wczoraj, że Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to okazja, aby pokazać jak dobre są stosunki między Polską i Litwą. - Można wręcz mówić o epoce Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, którzy doprowadzili i wzmocnili pewną znakomitą tendencję w stosunkach polsko-litewskich - wyjaśniał prezydencki minister.

Wystąpienie prezydenta w Sejmie

Podczas wizyty Andrzeja Dudy na Litwie odbędzie się posiedzenie powołanej przed rokiem Rady Prezydenckiej, podczas którego omawiane będą kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwa w regionie. Poruszone mają być też sprawy związane z kryzysem migracyjnym. Obaj przywódcy spotkają się też z szefową litewskiego parlamentu Viktoriją Čmilyte-Nielsen i wezmą udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu Republiki Litewskiej. Planowane jest tam wystąpienie polskiego prezydenta. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda otworzą też międzynarodową wystawę "O dobro ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja".

Jutro prezydenci wezmą udział w Litewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego. Zaplanowano też uroczystość złożenia kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.


IAR/dad

Kryzys migracyjny. Łotwa chce sankcji UE na białoruskie linie lotnicze Belavia

19.10.2021 08:15
Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs wezwał w poniedziałek w Luksemburgu do nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś, aby zwiększyć presję na reżim Aleksandra Łukaszenki, którego UE oskarża o przewożenie migrantów na granicę z Polską i krajami bałtyckimi.

Debata w PE. Premier przedstawił propozycję stworzenia Izby Trybunału Sprawiedliwości UE

19.10.2021 11:42
- Przedstawiam propozycję stworzenia izby Trybunału Sprawiedliwości UE, złożonej z sędziów wyznaczonych przez krajowe trybunały konstytucyjne - oświadczył w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki.

W Wierszynie na Syberii Polonia zabiega o przywrócenie nauczania języka polskiego

19.10.2021 12:16
Polacy mieszkający w Wierszynie na Syberii podjęli starania, aby w miejscowej szkole wznowiono nauczanie języka polskiego.