X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wierszynie na Syberii Polonia zabiega o przywrócenie nauczania języka polskiego

19.10.2021 12:16
Polacy mieszkający w Wierszynie na Syberii podjęli starania, aby w miejscowej szkole wznowiono nauczanie języka polskiego.
Polska wieś Wierszyna na Syberii
Polska wieś Wierszyna na SyberiiFoto: PRSA/Edyta Poźniak

We wrześniu 2019 r. w tej syberyjskiej wsi zamieszkałej przez potomków polskich emigrantów uroczyście świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego. Pół roku później lokalna administracja nakazała przerwanie lekcji. Urzędnicy tłumaczyli, że szkoła nie ma odpowiedniej akredytacji. W ocenie części działaczy polonijnych z obwodu irkuckiego, wpływ na taką decyzję miało pogorszenie się stosunków polsko - rosyjskich.

W ocenie Konsula Generalnego RP w Irkucku Krzysztofa Świderka - w Wierszynie powinna powstać autonomiczna organizacja polonijna, która miałaby prawo nauczania języka mniejszości narodowej. Dyplomata powiedział Polskiemu Radiu, że mieszkańcy Wierszyny podjęli już odpowiednie działania.

„Wiemy, że część rodziców przywozi dzieci na zajęcia do innych miejscowości, w tym do Irkucka, i zdajemy sobie sprawę, iż jest to trudny okres dla wspólnoty polonijnej” - podkreślił Krzysztof Świderek. Irkucki konsul dodał, że polskie służby dyplomatyczne monitorują sytuację i w każdej chwili są gotowe wesprzeć polonijną społeczność Wierszyny.

Przewodnicząca organizacji polonijnej z Irkucka Helena Szackich dziwi się, że lokalna administracja zakazała prowadzenia lekcji języka polskiego w szkole, do której chodzą dzieci uczące się tego języka od urodzenia.


IAR/ho

Białoruś: akcja urodzinowa dla uwięzionej Andżeliki Borys

18.10.2021 11:34
Największe media przeznaczone dla Polaków na Białorusi - portal "znadniemna.pl" i gazeta "Głos znad Niemna na uchodźstwie" - zorganizowały akcję "Narysuj kartkę urodzinową dla Pani Andżeliki". Przebywająca od ponad pół roku w areszcie pod Mińskiem prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziś obchodzi urodziny.

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

18.10.2021 13:00
Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.

Teatr wyobraźni, dźwięków i zmysłów. W Baranowie Sandomierskim otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia

18.10.2021 16:38
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk?