X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: Polska prowadzi dialog ze wszystkimi liczącymi się frakcjami Bundestagu

27.10.2021 12:46
Najbardziej prawdopodobna przyszła koalicja rządząca w RFN to SPD - Zieloni - FDP. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że "Polska dyplomacja zbudowała otwarte, ożywione kanały dialogu ze wszystkimi liczącymi się frakcjami w niemieckim Bundestagu".
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZFoto: Polskie Radio dla Zagranicy

Minister Zbigniew Rau i premier Mateusz Morawiecki "mieli również liczne okazje do bezpośrednich spotkań i rozmów z obecnym wicekanclerzem i najprawdopodobniej przyszłym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Minister Rau spotkał się z nim ostatni raz w lipcu br., a już po wyborach rozmawiał z nim także telefonicznie" - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Minister przypomniał przy okazji, że "w 2022 r. będziemy obchodzić 50 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Republiką Federalną Niemiec i że to właśnie socjaldemokratyczny kanclerz Willy Brandt stał wówczas, 50 lat temu, na czele niemieckiego rządu".

Zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęk "nowy rząd to szansa na przełamanie impasu w kilku istotnych, w szczególności dla Polonii, sprawach". - Z zadowoleniem przyjęliśmy długo oczekiwaną gwarancję rządu federalnego sfinansowania remontu Domu Polskiego w Bochum i rozpoczęcie prac utrzymaniowych na fasadzie budynku oraz akceptację projektu remontu - dodał.

- Oczekujemy, że z życzliwym wsparciem nowego rządu niemieckiego, uda się już bez dalszej zwłoki przeprowadzić docelowe prace remontowe w tym ważnym dla Polonii obiekcie. Mamy również bardzo konkretne oczekiwania co do uwzględnienia w umowie koalicyjnej, zawiązującej przyszły rząd federalny, najważniejszych polskich kwestii - podkreślił Szynkowski vel Sęk.  Minister wyraził nadzieję, że "odpowiedni zapis, podkreślający rangę dwustronnych relacji, zostanie zawarty w tej umowie".

Wśród istotnych zagadnień według Szynkowskiego vel Sęk pozostaje kwestia "wzniesienia w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckiej agresji, jak również zapis o konieczności systemowego wsparcia nauczania języka polskiego w postaci specjalnego funduszu - powinny, z racji swojej wagi dla wzajemnych relacji, również zostać ujęte w zapisach umowy koalicyjnej". 

Konfrontacyjna polityka wobec Polski

Minister przywołał wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała o konieczności porzucenia konfrontacyjnej polityki wobec Polski. - Dla nas dzisiaj znaczenie mają przede wszystkim czyny, a nie deklaracje - podkreślił.

Dalej zaznaczył, że "kontynuowanie kursu karcenia wybranych państw członkowskich przez instytucje Unii Europejskiej, w dłuższej perspektywie nieuchronnie doprowadzi do jej atrofii". Podkreślił też, że "cieszy fakt, że środowiska eksperckie czy świat biznesu dostrzegają to ryzyko i zdecydowanie warto docenić ich wysiłki. To jednak, czego dzisiaj najbardziej potrzebujemy, to pilne działanie unijnych instytucji, prowadzące do załagodzenia niepotrzebnych, sztucznie wywołanych napięć".

Pani kanclerz Merkel "potwierdziła rzecz dla nas oczywistą - jest to potrzebny sygnał, ale pytanie pozostaje, czy nasi unijni partnerzy potrafią zdobyć się nie tylko na refleksję, ale też na konkretne działania w duchu tej refleksji" - mówił wiceszef MSZ.

Minister przywołał oświadczenie Niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, która oceniła, że "opóźnienia w rozdziale środków unijnych uderzają także w niemieckie przedsiębiorstwa." Zwrócił też uwagę na fakt, że "głos niemieckiego biznesu wyraźnie pokazuje, jakie zagrożenia płyną z czysto arbitralnych, nieosadzonych w prawie wspólnotowym, decyzji, a w konsekwencji z nieuczciwego wykorzystywania unijnych mechanizmów i środków finansowych do nacisków politycznych".

"Spekulacje o polexicie są wysoce nieodpowiedzialne"

- Podzielam tezę przewodniczącego Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, Olivera Hermesa, że spekulacje o Polexicie są wysoce nieodpowiedzialne - mówił Szynkowski. - Za chwilę również dla Brukseli stanie się jasne, że uderzenie w polską gospodarkę oznaczać będzie wyłącznie osłabienie potencjału całej Unii Europejskiej, bez żadnych spodziewanych politycznych zysków - podkreślił minister. - Oby ta refleksja nie przyszła za późno - dodał.

- Trudno dzisiaj oszacować skalę skutków tej samozwańczej kampanii, wymierzonej w założeniu w Polskę i Węgry, a tak naprawdę w najbardziej żywotne interesy całego europejskiego projektu - mówił Szynkowski. - Pewne jest natomiast, że za faktyczne osłabianie Unii i prowokowanie antyunijnych nastrojów w czasach, gdy solidarność narodów jest tak bardzo potrzebna, brukselscy zwolennicy karania Polski i Węgier poniosą pełną polityczną odpowiedzialność - stwierdził.

- Jestem przekonany, że głosy sprzeciwu wobec arbitralnych decyzji blokujących należne Polsce środki na podźwignięcie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią, będą pojawiać się coraz częściej, wyraźnie rezonując w europejskiej przestrzeni publicznej - zauważył na koniec minister Szymon Szynkowski vel Sęk.

PAP/ho

Prezydent Andrzej Duda: Polska stawia na niskoemisyjne źródła energii, w tym nuklearne

27.10.2021 10:48
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem dla polskich władz. Prezydent wziął udział w wirtualnej debacie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod hasłem "Delivering Climate Action: for People, Planet & Prosperity" ("Działania na rzecz klimatu: dla ludzi, planety i dobrobytu").

Instytut Pileckiego upamiętnił Leokadię Piątkowską zamordowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom

27.10.2021 11:46
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w Węgrowie w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę.

Niemcy, wbrew PGNiG i kryzysowi energetycznemu, w trzy dni ustalili, że Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem

27.10.2021 12:29
Ministerstwo gospodarki i energii Niemiec w trzy dni robocze ustaliło, że Nord Stream 2 nie zagraża bezpieczeństwu dostaw. Jego opinia jest niezbędna w procesie certyfikacji spornego gazociągu przez niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur, której przygląda się polskie PGNiG, pomimo argumentów za wykorzystywaniem kryzysu energetycznego przez Gazprom do wymuszenia startu tej magistrali.