X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Ich jedyną winą jest pragnienie wolności". Szef MSZ o prześladowanych na Białorusi

28.11.2021 10:26
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia Białorusinom i białoruskim Polakom - ofiarom politycznych prześladowań, których - jak zauważył - jedyną winą jest pragnienie wolności i poszanowania godności osobistej i narodowej. 27 listopada przypada Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.
Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia Białorusinom
Zbigniew Rau przekazał słowa wsparcia BiałorusinomTymon Markowski/MSZ

Szef polskiej dyplomacji dodał, że dzisiejsze prześladowania na Białorusi przypominają opis carskich prześladowań. "Ku przestrodze dzisiejszych oprawców zacytuję słowa wieszcza: «(...) nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...»" - napisał Zbigniew Rau.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało, że więźniami Łukaszenki są liderzy Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wśród przetrzymywanych przez reżim jest 30 dziennikarzy, m. in. skazane na 2 lata dziennikarki Telewizji Biełsat Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa.

W dniu solidarności z więźniami politycznymi reżimu Aleksandra Łukaszenki osoby i instytucje z całego świata wyrażają poparcie dla osób represjonowanych za walkę o wolności i demokrację na Białorusi. By włączyć się w akcję, wystarczy opublikować wpis na Twitterze opatrzony hasłem: #StandWithBelarus.

W inicjatywę włączył się prezydent Andrzej Duda, który przypomniał, że na Białorusi jest niemal 900 więźniów politycznych. "Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni. Wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury" - napisał prezydent, który opublikował taki sam wpis również w języku białoruskim.

Swoją solidarność z więzionymi wyrażają również służby dyplomatyczne wielu państw. Sprawiedliwości dla przetrzymywanych domagają się między innymi: Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce, Ambasady USA, Polski, Rumunii i Niderlandów w Mińsku, sekretarz stanu USA Antony Blinken, ambasador Niderlandów na Litwie, Ambasada USA w Rydze, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy, przedstawicielstwa Niemiec i Litwy przy OBWE, ambasador Kanady w Polsce i na Białorusi, premier Słowenii Janez Janša, Europejska Partia Ludowa w Parlamencie Europejskim, unijna służba dyplomatyczna i wielu europarlamentarzystów.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podziękowała za napływające z całego świata wyrazy wsparcia i solidarności z narodem białoruskim oraz politycznymi więźniami reżimu Aleksandra Łukaszenki. Podkreśliła, że jest to szczególnie ważne dla rodzin setek przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.


IAR/PAP/dad

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

27.11.2021 08:20
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.

"Presja na Mińsk musi być kontynuowana". Paweł Jabłoński o kryzysie na granicy

27.11.2021 10:08
- Temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji będzie kontynuowany, bo to w tej chwili najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Przy granicy polsko-białoruskiej może przebywać ok. 3 tys. cudzoziemców

27.11.2021 16:07
Według szacunków Straży Granicznej obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium RP – przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.