Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki: rosyjskie zbrodnie na Ukrainie to ludobójstwo

04.04.2022 13:23
Premier Mateusz Morawiecki nazwał ludobójstwem zbrodnie popełniane przez rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. W szczególności wskazał na brutalne mordowanie ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach okupowanych przez kilkadziesiąt dni przez siły rosyjskie.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki potępił zbrodnie, jakich dopuścili się Rosjanie w ukraińskich miastach. Materiał Klaudii Dadury (IAR)
Mężczyźni zabierają ciała ukraińskich cywilów poległych w rosyjskiej inwazji, na ulicy w małym mieście Bucza w rejonie Kijowa
Mężczyźni zabierają ciała ukraińskich cywilów poległych w rosyjskiej inwazji, na ulicy w małym mieście Bucza w rejonie Kijowa PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK

Szef polskiego rządu podkreślił, że wszystkie zbrodnie muszą zostać osądzone. - Te krwawe masakry, których dopuszczają się Rosjanie, rosyjscy żołnierze zasługują na nazwanie ich po imieniu. To ludobójstwo. I ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa. Musimy razem głośno mówić o tych zbrodniach, które tam są i musimy im przeciwdziałać - mówił premier podczas konferencji prasowej.

Szef rządu odniósł się do morderstw cywilów, między innymi w Buczy, Irpieniu i Hostomelu. - Kiedy patrzymy na te straszne zbrodnie, na zbrodnie na kobietach, na dzieciach, na całych rodzinach, to ten nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy. Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin to nazwy miejscowości, które każdy z nas zapamięta pewnie do końca życia - mówił Mateusz Morawiecki.

"Dość tej gry na zwłokę"

Szef rządu domaga się zdecydowanych sankcji wobec Rosji - takich, które złamią machinę wojenną Putina. Zaapelował do niektórych liderów europejskich: "dość tej gry na zwłokę, lawirowania i kręcenia". Premier odniósł się krytycznie do podejmowanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona prób negocjowania z Władimirem Putinem. - Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem, co pan osiągnął?, czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? - pytał prezydenta Francji premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do wydarzeń w Buczy. Mateusz Morawiecki dodał, że ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać. - Z Hitlerem nikt nie negocjował. Negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem? - pytał szef polskiego rządu.

Sankcje nie działają

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nałożone na Rosję sankcje nie działają i wezwał społeczność międzynarodową do zaostrzenia działań wobec Moskwy. Szef rządu odniósł się krytycznie do podejmowanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona prób negocjowania z Władimirem Putinem.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wobec Rosji trzeba zastosować bardziej zdecydowane działania. - Potrzebne są zdecydowane sankcje, takie, które złamią machinę wojenną Putina - powiedział premier. Szef rządu dodał, że agresja jest zasadą, a nie wyjątkiem w polityce rosyjskiej, a samą Rosję nazwał państwem totalitarno-faszystowskim. - Musimy je razem powstrzymać w ramach NATO, w ramach Unii Europejskiej. To właśnie od narzuconych sankcji zależy skuteczność powstrzymania machiny wojennej Putina - mówił premier.

Polskie propozycje

Polski rząd proponuje powołanie międzynarodowej komisji, którą zbada rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając tę propozycję, mówił, że komisja pomoże nam poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni. - Zbrodnia ludobójstwa musi zostać we właściwy sposób udokumentowana, opisana i osądzona - podkreślił. Wskazał, że w skład takiej komisji powinni wejść eksperci z różnych krajów, zajmujący się między innymi medycyną, prawem i kryminologią. - Jeśli chcemy poznać prawdę o zakresie faszystowskich rosyjskich zbrodni na Ukrainie, potrzebna nam jest taka komisja - dodał szef rządu.

Po wycofaniu się wojsk rosyjskich spod Kijowa Ukraińcy odkryli tam masowy grób, a w nim ciała prawie 300 cywilów. Dowody mordów na ludności cywilnej znaleziono także w innych ukraińskich miejscowościach.


IAR/dad

Krytyka KE po propozycji kolejnych sankcji wobec Rosji. "Skandaliczne", "słabe"

04.04.2022 08:20
Unia Europejska potępiła Rosję za masakrę cywilów w podkijowskich miejscowościach, we Wspólnocie trwa dyskusja o kolejnych sankcjach. Najnowsze propozycje - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są jednak niewystarczające dla krajów, które domagają się surowych restrykcji.

"Składajcie zeznania ws. zbrodni rosyjskich". Piotr Wawrzyk apeluje do uchodźców z Ukrainy

04.04.2022 08:37
Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ, na antenie Polsat News zaapelował między innymi do uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy do naszego kraju, aby w polskich prokuraturach składali zeznania w sprawie zbrodni rosyjskich. Zapewnił, że "każde z nich będzie przyjęte i stanie się elementem oskarżeń wobec funkcjonariuszy państwa rosyjskiego". 

Prezydent Wołodymyr Zełeński przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy

04.04.2022 11:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy. W emocjonalnym przesłaniu wideo mówił, że wielu ukraińskich muzyków walczy na froncie i apelował o wsparcie jego kraju w wojnie z Rosją.