Redakcja Polska

W Polsce rozpoczynają się ćwiczenia Renegade/Sarex-22

09.05.2022 08:51
Do 13 maja w kilku miejscach w Polsce mundurowi będą trenować procedury, przygotowane na wypadek porwania samolotu pasażerskiego i akcji ratowniczych po katastrofach lotniczych.
Audio
  • Pułkownik Marcin Szafraniec z Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych o przebiegu ćwiczeń Renegade/Sarex-22 [POSŁUCHAJ]
UH-60 Black Hawk
UH-60 Black Hawkjohn vlahidis/shutterstock

Pułkownik Marcin Szafraniec z Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśla, że służby sprawdzają reakcję na zagrożenie terrorystyczne z powietrza, symulując porwanie cywilnego samolotu z pasażerami na pokładzie. Prowadzone będą negocjacje z porywaczami, w powietrzu samolot będzie kontrolowany przez jednostki wojskowe, a następnie będą ćwiczone działania służb na terenie lotniska.

Kolejne trzy epizody ćwiczeń odbędą się w województwie zachodniopomorskim, na wodach południowego Bałtyku, w okolicach Kobylej Góry w województwie wielkopolskim i na Jeziorze Zegrzyńskim. Służby będą ćwiczyć działania po katastrofie lotniczej, takie jak poszukiwanie, odnalezienie i udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym. Będą też współpracować z jednostkami medycznymi, które mogłyby udzielić pomocy rannym w tego typu zdarzeniach.

Pułkownik Marcin Szafraniec powiedział, że w tym roku, ze względu na uchodźców z Ukrainy, podczas ćwiczeń zrezygnowano z używania syren alarmowych, aby nie wzbudzać dodatkowego niepokoju wśród społeczności ukraińskiej.

Ćwiczenia Renegade są prowadzone od 2008 roku. W zeszłym roku w brało w nich udział łącznie około tysiąca żołnierzy i przedstawicieli cywilnych służb ratunkowych. Do realizacji epizodów użyto pięć różnego rodzaju wojskowych statków powietrznych, między innymi rządowy samolot, myśliwce F-16 oraz samoloty patrolowe Bryza. W działaniach brało też udział dziewięć śmigłowców, w tym będące na wyposażeniu policji Black Hawk.

IAR/PP

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Iranu

07.05.2022 08:31
Tematy rozmów z władzami w Teheranie to agresja Rosji na Ukrainę oraz współpraca dwustronna, w tym gospodarcza i kulturalna. Minister Zbigniew Rau odda również hołd Polakom spoczywającym na irańskiej ziemi.

Według ukraińskiego sztabu zniszczono już ponad tysiąc rosyjskich czołgów

07.05.2022 14:39
Choć dane podawane przez stronę ukraińską bywają określane jako zawyżone, to według ekspertów nie ma wątpliwości, że strona rosyjska ponosi duże straty.

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.