Redakcja Polska

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

23.07.2022 12:43
Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
Audio
  • Rosjanie ostrzelali port w Odessie. Relacja Pawła Buszki (IAR)
MSZ Ukrainy: rosyjski ostrzał portu w Odessie to jak splunięcie w twarz w obliczu porozumienia ws. eksportu ukraińskiego zboża
MSZ Ukrainy: rosyjski ostrzał portu w Odessie to jak "splunięcie w twarz" w obliczu porozumienia ws. eksportu ukraińskiego zbożashutterstock.com/NickolayV

"Wróg zaatakował Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr" - napisał Bratczuk w komunikatorze Telegram. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej - dodał rzecznik, powołując się na Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskich Sił Zbrojnych.


Na atak zareagowało ukraińskie MSZ. "Rosja potrzebowała mniej niż 24 godziny, by poprzez atak rakietowy na terytorium portu Odessy poddać w wątpliwość uzgodnienia i obietnice dane przez siebie ONZ i Turcji w podpisanym wczoraj w Stambule dokumencie" - podkreślił Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy na Facebooku.

Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, którzy - jak dodał - dołożyli wielkich starań na rzecz tego porozumienia.


Rzecznik wezwał ONZ i Turcję do zapewnienia, że Rosja będzie przestrzegać swoich zobowiązań. 

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Twitterze, że Rosja "systematycznie tworzy kryzys żywnościowy, robiąc wszystko, by ludzie cierpieli". "Terror głodem trwa" - dodał i zaznaczył, że najlepsze gwarancje bezpieczeństwa żywnościowego to efektywne sankcje na Rosję i więcej broni dla Ukrainy.

 Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ w piątek w Stambule dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

Porozumienie ws. eksportu ukraińskiego zboża

W Turcji podpisano w sobotę umowę, mającą odblokować eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Rosja i Ukraina podpisały z Turcją i ONZ oddzielne dokumenty. Umowa ma pozostawiać pełną kontrolę Ukrainy nad portami Odessa, Czarnomorsk i Jużnyj. Jak poinformował przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak, kontrolę nad transportami zboża mają być w razie konieczności prowadzone przez wspólne grupy na tureckich wodach.


IAR/PAP/dad

"Uszkodzono kluczowy dla Rosji most". Brytyjski wywiad podsumował kontrofensywę Ukraińców

23.07.2022 09:33
Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraińcy kontynuują ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy w codziennej aktualizacji zwrócili także uwagę, że "ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski". 

Niemieckie czołgi dla Polski. "Niemcy oferują zaledwie 20 sztuk. Polska chce przynajmniej 44 maszyny"

23.07.2022 10:34
Niemcy oferują zaledwie 20 sztuk czołgów. Polska chce przynajmniej 44 maszyny - mówi w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ujawniając kulisy sprawy niemieckich czołgów, które Berlin obiecał nam po tym, gdy przekazaliśmy swoje maszyny Ukrainie.

UE potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne

23.07.2022 11:21
Unia Europejska potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne. Władze w Moskwie rozszerzyły listę tych krajów o Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię.