Redakcja Polska

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii. Andrzej Duda: jesteśmy z Ukrainą i wspieramy ją

25.11.2022 15:10
Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę - powiedział na Litwie prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii otworzyli w Kownie międzynarodową konferencję "The Idea of Europe".
Audio
  • Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę - powiedział na Litwie prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii otworzyli w Kownie międzynarodową konferencję "The Idea of Europe". Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński ma pełne prawo do decydowania o własnej przyszłości i nikt nie może go tego prawa pozbawiać
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński ma pełne prawo do decydowania o własnej przyszłości i nikt nie może go tego prawa pozbawiaćPAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia konferencji powiedział, że po napaści Rosji na Ukrainę Europa, którą znaliśmy zmieniła się na zawsze. - Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO jesteśmy silni oraz gotowi, aby odpowiedzieć Rosji. Jestem przekonany, że idea Europy powinna dzisiaj obejmować również wzmocnienie naszych zdolności obronnych. Europa musi być zjednoczona i silna" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że sukcesy Ukrainy zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale też od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, również tego o charakterze wojskowym. "Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą - dodał prezydent zwracając uwagę, że Rosja ponosząca klęskę oznacza bezpieczeństwo między innymi dla Polski i krajów bałtyckich oraz całej Europy.

Z kolei prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że jeszcze niedawno w Europie trwały dyskusje jakim krajem jest Rosja. - Myślę, że dzień 24 lutego zmienił wszystko i otworzył wszystkim oczy. Był to sygnał alarmowy dla wszystkich. Prawdopodobnie nie było to ostrzeżenie dla nas Litwinów, Polaków, Łotyszy, Estończyków, mieszkańców Rumunii, ponieważ nie mieliśmy złudzeń co do prawdziwych zamiarów Rosji - wyjaśnił prezydent Litwy. Gitanas Nauseda przypomniał słowa Władimira Putina o tym, że upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku. - Czasami trzeba uważnie słuchać tego co mówią dyktatorzy, bo czasami mówią prawdę. To była prawda dla niego, dla człowieka Związku Radzieckiego. A teraz widzimy pierwsze próby przywrócenia Związku Radzieckiego - powiedział. Litewski prezydent dodał, że jego zdaniem wojna nie wybuchła przy granicy z Europą, ale w Europie, gdyż Ukraina jest państwem europejskim.


Posłuchaj
00:51 12066950_1.mp3 Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii rozmawiają w Kownie między innymi o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Odbywa się tam konferencja "The Idea of Europe". Materiał Kamila Zalewskiego

 

Podczas konferencji The Idea of Europe głos zabrał też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski, który zaznaczył, że linia frontu na Ukrainie jest de facto linią frontu całej Europy i walcząc z Rosją Europa pomaga też samej sobie.


IAR/dad

Kiedy ruszy produkcja Izery? Padła data uruchomienia fabryki w Jaworznie

25.11.2022 14:18
Uruchomienie fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie planowane jest na grudzień 2025 r. – wynika z harmonogramu przedstawionego w piątek na konferencji prasowej spółki ElectroMobility Poland (EMP) w Katowicach. Koszt budowy fabryki szacowany jest na 6 mld zł.

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

27.11.2022 14:30
Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.

Angela Merkel w "Spieglu": wszyscy chcą przeprosin, zwłaszcza za politykę wobec Rosji

25.11.2022 14:47
Jak stwierdziła była kanclerz Angela Merkel w rozmowie z dziennikiem "Spiegel", pod koniec swojej kadencji nie widziała już możliwości wpływania na prezydenta Rosji Władimira Putina. Podczas swojej pożegnalnej wizyty w Moskwie w sierpniu 2021 roku odniosła wrażenie, że "dla Putina liczy się tylko władza" i "polityka siły".