Redakcja Polska

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy w kilku obwodach

05.12.2022 13:53
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Media społecznościowe donoszą w poniedziałek po południu o eksplozjach w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim. 
Zniszczenia w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zniszczenia w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. PAP/Eugene Titov

Obrona przeciwlotnicza już zestrzeliwuje wrogie pociski w kilku obwodach Ukrainy - podała agencja Interfax-Ukraina. "Nad Ukrainę może nadlatywać ponad 100 pocisków, wystrzelonych z bombowców i okrętów" - ocenia portal dziennika "Guardian". Dodaje, że niektóre z nich już weszły w ukraińską przestrzeń powietrzną, a w Kijów mają uderzyć ok. godz. 14.15 czasu lokalnego (godz. 13.15 w Polsce).

Użytkownicy serwisu Telegram piszą, że ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się strącić kilka rosyjskich pocisków. Według mediów poderwano w powietrze także ukraińskie samoloty bojowe.


Jak powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat Rosjanie wystrzelili rakiety za pomocą bombowców strategicznych z rejonu Morza Kaspijskiego i Wołhodońska, a także z okrętów z Morza Czarnego. Wojskowy zaznaczył, że Rosjanie mogą dziś dokonać kilku fal ataków.

To kolejny zmasowany atak rakietowy dokonywany przez Rosjan w ostatnich tygodniach. Poprzedni, z 23 listopada, wycelowany głównie w infrastrukturę energetyczną doprowadził do tak zwanego blackoutu, czyli czasowego odcięcia dostaw prądu na terenie większości ukraińskich obwodów.


PAP/IAR/dad


Propaganda Kremla przechodzi samą siebie. Przekonuje, że protezy to "fajne gadżety"

05.12.2022 09:31
Kremlowska propaganda upada coraz niżej - pisze w niedzielę portal dziennika "Stern". "W świecie równoległym, do którego Władimir Putin chce przenieść swoich poddanych, protezy są teraz stylizowane na „godne pozazdroszczenia ulepszenia” oraz „fajne gadżety”" – podaje gazeta, podkreślając: "Oto nowy, wspaniały świat kremlowskiej propagandy".

Ukraińcy uciekają przed wojną. Ile osób znalazło schronienie w Polsce?

05.12.2022 11:11
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, tyleż samo wyjechało - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,191 mln wjazdów do Polski i 6,369 mln wyjazdów na Ukrainę.

Niemieckie media: w sprawie systemów Patriot dla Polski minister obrony popełniła "paskudny faul"

05.12.2022 12:45
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht dla odrobiny autopromocji złamała tajemnicę negocjacji w sprawie dostarczenie Polsce systemów Patriot - napisała w niedzielę gazeta "Bild am Sonntag". "To jest paskudny faul ze strony minister".

Trwają coroczne świąteczne zbiórki darów dla Polaków na Wschodzie

05.12.2022 13:49
W tym roku tradycyjnie wysyłane są paczki dla rodaków za naszą wschodnią granicą, ruszyliśmy też z przedświąteczną pomocą dla obywateli objętej wojną Ukrainy, którzy znajdują się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji.