Redakcja Polska

Andrzej Duda do społeczności białoruskiej w Polsce: to wy jesteście wolną Białorusią

09.12.2022 09:41
- To wy jesteście wolną, niepodległą Białorusią - tak do przedstawicieli społeczności białoruskiej mówił w Belwederze prezydent Andrzej Duda. W wieczornym spotkaniu uczestniczyła również liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska.
Prezydent do społeczności białoruskiej w Polsce: to wy jesteście wolną, niepodległą Białorusią
Prezydent do społeczności białoruskiej w Polsce: to wy jesteście wolną, niepodległą BiałorusiąJakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda, mówiąc o przedświątecznym charakterze przyjęcia, podkreślił, że Polacy rozumieją, co dzieje się w sercach osób, które zostały zmuszone do emigracji.

Posłuchaj
00:51 Darmoros IAR.mp3 Prezydent do białoruskiej opozycji - to wy jesteście wolną, niepodległą Białorusią. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

- Chcemy, żeby te spotkania w okresie bożonarodzeniowym były dla was ukojeniem, ale i umocnieniem. Umocnieniem w poczuciu tego, że nie jesteście sami. Umocnieniem w poczuciu tego, że jesteśmy z wami - i w tym znaczeniu społecznym, i w tym znaczeniu państwowym. Umocnieniem w poczuciu tego, że jeżeli dla nas, dla Polaków, dla Polski gdzieś jest wolna, niepodległa i suwerenna Białoruś, to ona jest właśnie w was. To wy właśnie nią jesteście - powiedział prezydent, zwracając się do białoruskiej diaspory.

Wolna Białoruś wspiera Ukrainę

Prezydent podkreślił, że Polacy głęboko wierzą w to, że walka o demokratyczną Białoruś zakończy się "zwycięstwem prawdziwych Białorusinów, chcących wolnego, suwerennego państwa". Zadeklarował, że Polska nie chce mieć granicy z - jak się wyraził - terytorium okupowanym przez Rosję, zwalczającą wolne i suwerenne społeczeństwo. - Wspieramy was i będziemy nadal was wspierać w tym, żebyście swoją wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę odzyskali - powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent zapewnił również, że wolna Białoruś wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją tak samo, jak robi to Polska. Obiecał, że będzie czynił wszystko, by ten przekaz poszedł w świat. - Że prawdziwi Białorusini nigdy nie pogodzą się z rosyjskim zniewoleniem i rosyjską okupacją, że nie pogodzą się nigdy z rosyjską dominacją i że nie są częścią ruskiego miru - wyjaśniał.

Prezydent wyraził również nadzieję, że na granicy wolnych Polski i Białorusi nie będzie już żadnego muru. Podobne spotkanie Andrzeja Dudy z białoruską diasporą odbyło się niemal dokładnie rok temu - 9 grudnia 2021 roku.

Cichanouska: dyktatura upadnie, więzi z Polską pozostaną

Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska dziękowała Polakom za wsparcie i podkreśliła, że jej rodacy walczący o wolność swojego kraju nie zapomną tej solidarności.

Przywódczyni białoruskiej opozycji zaznaczyła, że tego typu spotkania to nie tylko gest solidarności z Białorusinami chcącymi wolnego kraju, ale też symbol pamięci o więźniach politycznych reżimu, takich jak Andrzej Poczobut, Maryja Kalesnikawa czy Siarhiej Cichanouski.

- Tutaj w Warszawie często słyszałam takie hasło: "Mińsk, Warszawa, wspólna sprawa". To prawda, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w biedzie. Polska właśnie to zademonstrowała. Dyktatura upadnie, a te więzi przyjaźni, które są budowane, pozostaną z nami na wieki - powiedziała.

"Tylko my sami możemy zwrócić nam nasz kraj"

Swiatłana Cichanouska mówiła, że jej kraj stał się zakładnikami dwóch dyktatorów - Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Jak przyznała, boli ją, gdy Ukraina jest ostrzeliwana z terytorium jej ojczyzny. - Ale od pierwszego dnia wojny Białorusini pokazali, że nie będą tego tolerować i nie pozwolą dyktatorowi zrobić z naszego kraju pariasa. Jestem pewna, że Ukraina zwycięży, a Białoruś stanie się wolna. To jest sprawa samych Białorusinów, tylko my sami będziemy mogli zwrócić nam nasz kraj. To nie jest łatwa sprawa, ale kiedy w pobliżu są tacy przyjaciele jak Polska, to nie ma rzeczy niemożliwych - zapewniła opozycjonistka.

Swiatłana Cichanouska dodała, że choć teraz trudno o dobre wiadomości, to bez wątpienia taką informacją jest to, że za kilka dni w Oslo odbędzie się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, a jednym z jej laureatów jest w tym roku Aleś Bialacki. Białoruski dysydent, dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna", pozostaje jednak więźniem politycznym i pokojowego Nobla odbierze jego żona.


IAR/PAP/PR24/dad

Paweł Mucha: prezydent wspiera dyplomację w staraniach o uwolnienie Iryny Słaunikowej

05.08.2022 10:04
Doradca Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że Andrzej Duda wspiera dyplomację w staraniach o uwolnienie Iryny Słaunikowej. Dziennikarka TVP została skazana na Białorusi na pięć lat kolonii karnej za relacjonowanie protestów społecznych w 2020 roku.

Rozbito grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację z Białorusi do państw Unii

08.12.2022 13:26
Służby z Polski, Estonii, Niemiec, Litwy i Łotwy, w ramach wspólnej operacji koordynowanej przez Europol, rozbiły grupę przestępczą organizującą nielegalne przekroczenia granicy z Białorusi do państw Unii Europejskiej. Przychód grupy przestępczej (łącznie zatrzymanych zostało 60 osób) rozbitej wspólnie przez służby państw UE działające w ramach grupy powołanej przez Europol, oszacowano na około 16 milionów euro,

"Białorusini czują waszą solidarność". Swiatłana Cichanouska z wizytą w Gdańsku

08.12.2022 16:03
Białorusini czują waszą solidarność i energię, żeby iść do swojej demokratycznej przyszłości - powiedziała w czwartek w Gdańsku liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w demokratycznym i europejskim państwie.