Polskie Radio
Section05
Aleksandra Dulkiewicz

Dyrektor Muzeum II WŚ: na Westerplatte oczekiwałbym od prezydent Gdańska więcej ciszy

- Przypomnę, że od roku 1926 to polski żołnierz jest na Westerplatte gospodarzem, a więc jest to powrót do głębokiej tradycji z okresu międzywojennego, krew żołnierza polskiego wsiąkła w tę ziemię. Nie widzę nic kontrowersyjnego w reakcji ministra - powiedział w Radiu Gdańsk dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Muzeum II Wojny Światowej

"Nieodpowiedni ludzie nie powinni o nich decydować". Andrzej Michałowski o miejscach pamięci

- Tym którzy profanują polską historię, trzeba odebrać możliwość decydowania o miejscach pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski, działacz opozycji antykomunistycznej. Gośćmi programu byli też: Andrzej Rozpłochowski i Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Solidarność Gdańsk opozycja demokratyczna PRL Westerplatte Aleksandra Dulkiewicz Jacek Karnowski

Płażyński o wystawie dot. Solidarności: ktoś uznał, że lepiej się "poboksować" z IPN i wywołać spór

- To jest oczywiste. To jest plac Solidarności, plac, na którym stoi pomnik poświęcony poległym stoczniowcom, zaraz jest brama nr 2. Gdzie, jak nie tam, robić wystawę o 40-leciu powstania Solidarności? - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński, były gdański radny. Odniósł się w ten sposób do zamieszania wokół braku zgody na wystawę ze strony władz miasta.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Kacper Płażyński Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS Solidarność Gdańsk Instytut Pamięci Narodowej IPN Aleksandra Dulkiewicz

Szef Regionu Gdańskiego "S": wystawa IPN prezentuje prawdę, może to przeszkadzało władzom Gdańska

- Władze Gdańska szermują słowem "Solidarność", podnoszą tę kwestię, natomiast jak traktują ten temat, to pokazała pierwsza decyzja dotycząca wystawy "Tu rodziła się Solidarność" - powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Solidarność Gdańsk IPN Antoni Trzmiel historia Polski Aleksandra Dulkiewicz NSZZ historia PRL

Wystawa IPN o Solidarności jednak w Gdańsku. Dulkiewicz zmienia decyzję

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zmieniła decyzję współpracowników w sprawie wystawy IPN o Solidarności z okazji czterdziestolecia powstania związku. Wcześniej miasto nie zgodziło się na postawienie ekspozycji na placu Solidarności, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Solidarność IPN

"Wobec niezgody władz Gdańska nie jesteśmy bierni". Szef IPN o blokowaniu wystawy na pl. Solidarności

Przed rokiem nie przeszkadzało władzom Gdańska zaprezentowanie na placu Solidarności ogromnej instalacji - okrągłego stołu; dlaczego teraz są problemy z pokazaniem źródeł "Solidarności"? Nie rozumiem tego - ocenił brak zgodny władz Gdańska na ekspozycję o Solidarności prezes IPN Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Solidarność Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Jarosław Szarek sierpień 80 wystawa

"Nowa solidarność" w wydaniu PO. Publicysta: zachowanie władz Gdańska to jawna konfrontacja

- Postawa władz Gdańska pokazuje, że nie ma żadnej chęci porozumienia się z Polakami mającymi inne poglądy niż Aleksandra Dulkiewicz lub Borys Budka. Mamy do czynienia z materializacją tego, co dzieje się w przestrzeni internetowej, w rzeczywistości - powiedział w "Debacie dnia" Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Świątek Gdańsk Platforma Obywatelska Instytut Pamięci Narodowej Aleksandra Dulkiewicz Solidarność

Marek Król: Andrzej Duda nie ułaskawił żadnego pedofila, to wyjątkowo obrzydliwe kłamstwo

- W tę sprawę w obrzydliwy sposób wkraczają ludzie PO. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz twierdzi, że Andrzej Duda ułaskawił pedofila. Tymczasem prezydent skrócił czas izolacji, czyli zakaz zbliżania się ojca do rodziny. To wyjątkowo obrzydliwy atak na prezydenta - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybory prezydenckie 2020 polityka Marek Król Antoni Trzmiel Andrzej Duda Aleksandra Dulkiewicz

Marek Formela: samorządowcy rano wypowiadają posłuszeństwo rządowi, po południu proszą go o pomoc

- Jak mieszkańcy Pomorza mają sobie wytłumaczyć, że politycy samorządowi rano wypowiadają rządowi posłuszeństwo, a po południu piszą do wicepremiera Glińskiego prośby o wsparcie dla artystów, którzy podlegają ich kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej" Marek Formela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA polityka samorząd Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Platforma Obywatelska Małgorzata Kidawa-Błońska

Spór o listy wyborców. Samorządowcy nie chcą jej udostępnić mimo podstawy prawnej

Nie brakuje samorządowców, którzy odmawiają udostępniania Poczcie Polskiej spisu wyborców. Taką decyzję podejmują głównie politycy związani z Platformą Obywatelską. Jest ona wbrew prawu, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami Poczta ma prawo zwrócić się o "dane potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 Poczta Polska Aleksandra Dulkiewicz Jacek Karnowski

Gdański ratusz chce oszczędzać na domach dziecka. Aleksandra Dulkiewicz zleciła cięcia

- Jest nieciekawie - mówią pracownicy jednego z domów dziecka w Gdańsku o sytuacji po zarządzeniu ograniczenia wydatków. O tym, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poleciła szefom jednostek miejskich zmniejszenie kosztów o 15 proc. informuje TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie dzieci dom dziecka Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz POLSKA społeczeństwo

Wyrok ws. finału WOŚP w Gdańsku. Poseł PiS: odpowiedzialność ponoszą konkretni urzędnicy

- Finał WOŚP, podczas którego zginął prezydent Paweł Adamowicz był imprezą masową, w której uczestniczyło wiele tysięcy osób, ale z uwagi na oszczędności i naciski lokalnych samorządowców został zarejestrowany jako zajęcie pasa ruchu. Za to ponoszą odpowiedzialność konkretni urzędnicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOŚP Aleksandra Dulkiewicz Paweł Adamowicz Gdańsk Kacper Płażyński Antoni Trzmiel

Zarzuty ws. finału WOŚP w Gdańsku. Publicysta: Dulkiewicz stanęła w obronie urzędników

- Szkoda, że Aleksandra Dulkiewicz nie stanęła w prawdzie przed mieszkańcami Gdańska i sama wcześniej nie ujawniła, jakie jej zdaniem popełniono uchybienia w trakcie organizacji tej imprezy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Gdańskiej" Marek Formela, odnosząc się do zarzutów, jakie usłyszało siedem osób w związku z organizacją ubiegłorocznego finału WOŚP. Dyskutowali na ten temat także Piotr Kubiak i Maciej Naskręt z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Paweł Adamowicz

"Komentarz Dnia": prezes NIK, Komisja Europejska, Charles Michel, łapówki, Aleksandra Dulkiewicz

Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Marek Król ("Tygodnik Sieci"). Publicyści dyskutowali m.in. o prezesie NIK Marianie Banasiu, a także o zatwierdzeniu nowego składu Komisji Europejskiej przez Europarlament, wizycie przewodniczącego elekta Rady Europejskiej Charlesa Michela w Warszawie, oskarżeniach związanych z łapówkami w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Aleksandra Sokołowskiego w Szczecinie i prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Marek Król Marcin Piasecki Nasz komentarz polityka Rada Europejska Komisja Europejska Marian Banaś Aleksandra Dulkiewicz

210 tys. zł pensji i 100 tys. dodatku. Hojny gest A. Dulkiewicz wobec swojego zastępcy

Prezydent Gdańska powołała swojego byłego szefa, a dziś jej zastępcę, Alana Aleksandrowicza, do kolejnej rady nadzorczej. Do pensji na poziomie 210 tys. zł rocznie zastępca Dulkiewicz może otrzymać ok. 100 tys. zł z tytułu zajęć powierzonych do wykonania przez byłą podwładną - donosi wybrzeże24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz regiony Platforma Obywatelska polityka samorząd