Redakcja Polska

Część postulatów Polski uwzględniona w unijnym pakiecie klimatycznym. Polska największym beneficjentem

18.12.2022 14:09
Część postulatów Polski została uwzględniona w wynegocjowanym wstępnie pakiecie klimatycznym, będą miliardy euro na modernizację. W nocy wstępne porozumienie osiągnęli negocjatorzy Czech, które kierują teraz pracami Unii oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Muszą je jeszcze zatwierdzić kraje członkowskie i europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej. Chodzi o reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, oraz utworzenie Klimatycznego Funduszu Społecznego, który ma złagodzić negatywne skutki transformacji energetycznej i szybszej redukcji emisji CO2.
UE - część postulatów Polski uwzględniona w pakiecie klimatycznym, miliardy euro na modernizację
UE - część postulatów Polski uwzględniona w pakiecie klimatycznym, miliardy euro na modernizacjęsinonimas/ Shutterstock

Polska będzie największym beneficjentem nowoutworzonego Funduszu. Na szczegółowe wyliczenia trzeba jeszcze poczekać, ale wstępnie - jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ma to być prawie 11 i pół miliarda euro. To pieniądze dla gospodarstw domowych szczególnie narażonych na wzrosty cen energii i kosztów życia. Mają być z niego finansowane inwestycje, na przykład te dotyczące termoizolacji budynków czy instalacji pomp ciepła.

A ponadto, podczas negocjacji nad pakietem klimatycznym wprowadzono dodatkową możliwość wsparcia inwestycji w ciepłownictwie. Udało się też uniknąć wprowadzenia dodatkowych warunków dla korzystania z pieniędzy z funduszu modernizacyjnego. Nie uwzględniony został natomiast postulat wyłączenia gospodarstw domowych z handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli z systemu ETS.Włączenie ogrzewania w budynkach i transportu drogowego do systemu handlu pozwoleniami zaproponowała w ubiegłym roku Komisja Europejska.

Jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji stanowisko to podzielał Parlament Europejski, ale ostatecznie, w trakcie rokowań z niego zrezygnował. Natomiast uwzględniono poprawkę polskich europosłów Adama Jarubasa i Jerzego Buzka przewidującą ustalenie maksymalnego pułapu cen uprawnień na poziomie 45 euro. W ramach reformy klimatycznej polskie władze i polscy europosłowie apelowali też o wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS, obarczanych odpowiedzialnością za spekulacje na rynku i windowanie cen uprawnień. Ten postulat nie został uwzględniony. Natomiast w wyniku negocjacji ustalono, że europejski urząd nadzoru finansowego ESMA ma mieć dostęp do większej liczby danych, by skuteczniej monitorować rynek i sprawdzać co dzieje się na nim i kto handluje uprawnieniami do emisji CO2.


IAR/dad

Więcej prorosyjskich, mniej proukraińskich treści. Tak Rosjanie oszukują Facebooka

18.12.2022 11:00
Jak podaje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", od początku rosyjskiej inwazji Facebook utrudnia Ukraińcom uzyskiwanie wiarygodnych informacji o przebiegu wojny. Jednocześnie aktywiści z Rosji umiejętnie manipulują systemami sztucznej inteligencji serwisu, które odpowiadają za moderację treści na platformie. Pozwala to forsować prorosyjskie treści.

Finlandia chce podnieść zdolność bojową na nowy poziom. Rekordowe nakłady na armię

18.12.2022 13:31
Finlandia ma przeznaczyć na obronność dwukrotnie większą sumę pieniędzy niż w poprzednich latach. Rząd w Helsinkach poinformował o zamówieniach pocisków rakietowych z USA, Izraela i Szwecji oraz haubic z Korei Płd. To podniesie zdolność bojową fińskiej armii na nowy poziom - oceniają eksperci.

Putin jedzie do Mińska, by naciskać na udział Białorusi w wojnie

18.12.2022 17:24
- Zapowiadana wizyta Władimira Putina w Mińsku ma na celu dalsze wciąganie armii białoruskiej w wojnę przeciw Ukrainie, w tym walkę na lądzie - ocenił w niedzielę dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.