Redakcja Polska

11. pakiet sankcji wobec Rosji. Polska, Litwa i Estonia przesłały dokument do KE

17.04.2023 14:49
Polska, Litwa i Estonia przesłały Komisji Europejskiej oraz unijnym krajom propozycję 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
11. pakiet sankcji wobec Rosji. Polska, Litwa i Estonia przesłały dokument do KE
11. pakiet sankcji wobec Rosji. Polska, Litwa i Estonia przesłały dokument do KEshutterstock.com/Alexandra Lande

Są w nim kolejne zakazy eksportu usuwające dotychczasowe wyłączenia i derogacje, także zakazy importu oraz tranzytu przez terytorium Rosji.

Trzy kraje zaproponowały m.in. całkowity zakaz eksportu towarów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii i usunięcie tym samym dotychczasowych wyjątków.

W dokumencie mowa jest też o koniecznych dalszych restrykcjach importowych w sektorze stalowym, o sankcjach na import diamentów czy LPG z Rosji czy dalszych ograniczeniach eksportu towarów i technologii wykorzystywanych do produkcji dronów.

Wśród zebranych propozycji są też te dotyczące sankcji w sektorze jądrowym - osobny dokument w tej sprawie te trzy państwa plus Łotwa przekazały kilkanaście dni temu, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Teraz w dokumencie trzy kraje piszą w skrócie o zasadzie 3 x nie - nie dla nowych kontraktów z Rosatomem, nie dla inwestycji w rosyjski cywilny sektor energii nuklearnej i nie dla importu wzbogaconego uranu z Rosji.

W 17-stronicowym dokumencie Polska, Litwa i Estonia proponują także zakaz tranzytu przez terytorium Rosji towarów i technologii, które mogą się przyczynić do jej wojskowego i technologicznego wzmocnienia, oraz zwiększenia zdolności przemysłowych, a także, towarów i technologii wykorzystywanych w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. Jest wezwanie do nałożenia sankcji na przemysł laserowy czy zakaz korzystania ze wsparcia informatycznego.


IAR/dad

Amerykańskie instytucje deklarują 4 mld dol. wsparcia dla projektu SMR Orlenu i Syntosu

17.04.2023 11:59
Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy - poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

Słowacki rząd wstrzymał import zboża i innych towarów z Ukrainy

17.04.2023 14:07
Słowacja tymczasowo zawiesiła import zboża i innych produktów z Ukrainy - poinformował w poniedziałek wydział prasowy rządu. Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wyczerpało już wszystkie prawne możliwości kontroli napływu zboża z Ukrainy przy jednoczesnym zachowaniu tzw. korytarzy solidarności.

Niemcy zrezygnowały z atomu. Teraz importują energię z francuskich elektrowni

17.04.2023 14:15
W zeszłą sobotę Niemcy po 60 latach całkowicie odeszły od atomu. Niemieckie media informują, że w ciągu zaledwie dwóch dni zauważalnie wzrósł import francuskiego prądu, wytwarzanego w tamtejszych elektrowniach jądrowych.