Redakcja Polska

Taktyczna broń jądrowa na Białorusi. Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

27.05.2023 09:50
Prezydent Joe Biden potępił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca powiedział, że jego reakcja na plany Rosji jest "skrajnie negatywna".
Joe Biden potępia rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na Białorusi
Joe Biden potępia rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na BiałorusiPAP/EPA/Samuel Corum/POOL

Rosyjski minister obrony ogłosił w tym tygodniu porozumienie z władzami w Mińsku o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Prezydent Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek, że broń ta jest już w drodze.

O reakcję na te plany korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał prezydenta Joe Bidena. - Moja reakcja jest skrajnie negatywna - odpowiedział amerykański przywódca przed odlotem helikopterem Marine One do Camp David.


Po podpisaniu porozumienia w sprawie taktycznej broni jądrowej przez Rosję i Białoruś rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że prezydent Biden będzie monitorował sytuację, ale zaznaczyła, że USA nie widzą na razie powodu do zmiany własnej "postawy nuklearnej".

Posłuchaj
00:47 12377942_1.mp3 Reakcja Bidena na broń jądrową na Białorusi: skrajnie negatywna - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Jean-Pierre oceniła działania Putina jako prowokacyjne i podkreśliła, że USA pozostają wierne zobowiązaniom do zbiorowej obrony w ramach NATO.


IAR/Marek Wałkuski/dad

Polska zablokuje na granicy ciężarówki z Rosji i Białorusi. Jest projekt rozporządzenia szefa MSWiA

26.05.2023 17:45
- MSWiA zawiesi do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - wynika z projektu rozporządzenia resortu.

Holandia poważnie rozważa przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie

27.05.2023 08:30
Holandia "poważnie rozważa" przekazanie swoich myśliwców F-16 Ukrainie, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji – powiedział holenderski premier Mark Rutte.

Rosja bezskutecznie próbowała zablokować wybór Ukrainy do Rady Wykonawczej WHO

27.05.2023 09:30
Rosja nie zdołała w piątek zablokować wejścia Ukrainy w skład Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia, do której również dostała się Korea Północna.