Redakcja Polska

Prezydent Macron przyznaje rację Europie Wschodniej. "Francja powinna była was słuchać"

01.06.2023 15:18
Prezydent Emmanuel Macron wyznał "mea culpa" wobec krajów Europy Wschodniej podczas szczytu Globsec na Słowacji, korygując dawne słowa prezydenta Jacques’a Chiraca - ocenił w czwartek dziennik "Le Figaro".
Prezydent Emmanuel Macron wita Władimira Putina w Pałacu Elizejskim w przed spotkaniem w sprawie wojny w Donbasie.
Prezydent Emmanuel Macron wita Władimira Putina w Pałacu Elizejskim w przed spotkaniem w sprawie wojny w Donbasie.Shutterstock/Frederic Legrand – COMEO

- Jest tylko jedna Europa - powiedział Emmanuel Macron. Odniósł się do twórczości Milana Kundery i obiecał, że Europa nie zostanie po raz drugi podzielona - podało "Le Figaro".

- Nie zawsze słyszeliśmy wasz głos - przyznał Macron. Nawiązał bezpośrednio do słów Jacquesa Chiraca, który krytykując poparcie Polski dla amerykańskiej obecności w Iraku w 2003 roku, stwierdził wówczas, że Polska i kraje Europy Wschodniej "straciły okazję do milczenia". Macron pokornie - jak wskazał "Le Figaro" - przyznał: "straciliśmy okazję do wysłuchania was".

"Możecie liczyć na Francję"

"Tym krajom, które nigdy nie zapomniały pogardy, z jaką były traktowane", Macron "wyznał swoje mea culpa" - ocenił francuski dziennik. - Możecie liczyć na Francję. Czasami była postrzegana jako arogancka lub niezainteresowana tym regionem. Ustalmy wspólnie, jaka powinna być nasza Europa, wielka demokratyczna potęga - apelował Macron.

Od początku wojny na Ukrainie - ocenił "Le Figaro" - pragnienie "nieupokarzania Rosji", dania jej "gwarancji bezpieczeństwa", zbyt długi dialog, który Macron prowadził z Władimirem Putinem mimo braku rezultatów, sprawiły, że polityka zagraniczna Francji stała się nieczytelna. Dwuznaczność rosyjskiej polityki prezydenta Francji zniweczyła także jego ambicje stania się liderem Unii Europejskiej.

Macron obiecuje: Ukraina nie zostanie podbita

Macron mówił w Bratysławie również o Ukrainie. Obiecał, że Ukraina "nie zostanie podbita" i nie będzie kompromisowego pokoju między Moskwą a Kijowem. - Może być tylko jeden pokój, ten wybrany przez naród ukraiński - powiedział prezydent, odrzucając wszelkie idee "zawieszenia broni" czy "zamrożonego konfliktu", które tylko podsycałyby nowe wojny. - Musimy być przygotowani na to, że ten konflikt będzie trwał, i musimy być przygotowani na wsparcie Ukrainy w dłuższym czasie. To znaczy zapewnienie jej niezbędnych gwarancji bezpieczeństwa - podkreślił Macron.

W 2008 roku Francja wraz z Niemcami zawetowała wejście Ukrainy i Gruzji do NATO. - W tamtym czasie nie byliśmy w stanie zapewnić europejskiej odpowiedzi. Sprowokowaliśmy rosyjską zemstę, nie dając tym krajom wystarczających gwarancji - przyznał Macron. - Chcę odłożyć na bok wszelkie fantazje: nie chcę zastąpić NATO francusko-niemieckim kondominium - stwierdził też prezydent Francji.


PAP/dad

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

01.06.2023 13:09
W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej; to najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. poziom bezrobocia odnotowano też w Czechach.

Amunicja artyleryjska dla polskiej armii. Szef MON zatwierdził umowę

01.06.2023 13:00
- Zatwierdziłem umowę dotyczącą zamówienia na amunicję artyleryjską - poinformował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, umowa pozwala na to, aby zwiększyć moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Polska wesprze mołdawską policję bronią i amunicją. Transport będzie ogromny

01.06.2023 13:27
Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu broni, amunicji i wyposażenia - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.