Redakcja Polska

Holenderska prasa: premier Rutte obsypuje komplementami premiera Morawieckiego

01.06.2023 16:20
Podczas wizyty w Hadze polski premier Mateusz Morawiecki został obsypany komplementami przez premiera Marka Ruttego, skomentował środowe spotkanie obu szefów rządów dziennik "De Telegraaf". "Rutte chwali polskiego kolegę" – zatytułowała swój tekst największa gazeta Niderlandów.
Premier Polski spotkał się z premierem Holandii
Premier Polski spotkał się z premierem HolandiiKrystian Maj/KPRM/TT

"Polska strukturalnie przoduje w dostarczaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi i samoloty myśliwskie" – dziennik cytuje słowa holenderskiego premiera. Jak zauważa gazeta, Rutte marginalnie potraktował kwestie sporu polskiego rządu z Komisją Europejską w sprawie praworządności.

Rutte jest pełen uznania dla roli Polski w wojnie na Ukrainie, napisał "De Telegraaf". "Bez Polski jako hubu logistycznego byłoby dużo trudniejsze – a być może nawet niemożliwe – sprowadzanie broni i amunicji z Europy i USA we właściwe miejsce" – cytuje Ruttego gazeta i przypomina słowa holenderskiego szefa rządu, który mówił, że "Polska i Holandia stoją ramię w ramię".

PAP/dad

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

01.06.2023 13:09
W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej; to najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 proc. poziom bezrobocia odnotowano też w Czechach.

Polska wesprze mołdawską policję bronią i amunicją. Transport będzie ogromny

01.06.2023 13:27
Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu broni, amunicji i wyposażenia - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent Macron przyznaje rację Europie Wschodniej. "Francja powinna była was słuchać"

01.06.2023 15:18
Prezydent Emmanuel Macron wyznał "mea culpa" wobec krajów Europy Wschodniej podczas szczytu Globsec na Słowacji, korygując dawne słowa prezydenta Jacques’a Chiraca - ocenił w czwartek dziennik "Le Figaro".