Redakcja Polska

Polska armia zakupiła samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Już wkrótce trafią do pilotów

29.09.2023 16:00
W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego; jeden z nich zaprezentowano w piątek w Szwecji - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwszy z samolotów trafi na wyposażenie Polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy.
Samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW
Samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEWŹródło: Twitter/Mariusz Błaszczak

"W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę 2 samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego. Dziś w Szwecji zaprezentowano jeden z samolotów dla Polskich Sił Powietrznych" - napisał minister obrony narodowej na platformie X (dawniej Twitter).

Podkreślił, że zamówione samoloty znacznie wzmocnią polskie możliwości wczesnego wykrywania i ostrzegania. Dodał, że pierwszy z nich trafi na wyposażenie Polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy.

W maju szef MON uczestniczył w spotkaniu Grupy Północnej w Legionowie k. Warszawy; miał wówczas okazję do dwustronnego spotkania z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. "Chciałem powiedzieć, po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem" - mówił wówczas Błaszczak.

Pod koniec lipca szef MON poinformował, że Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Jak wówczas podkreślił, "dzięki temu wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona, a polska przestrzeń powietrzna staje się bezpieczniejsza".


PAP/dad

Szef NATO w Kijowe o postępach ukraińskiej ofensywy

28.09.2023 15:24
Sekretarz generalny NATO złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z uznaniem mówił o postępach ukraińskiej ofensywy

W Wilnie otwarto wystawę "Warszawa-Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei"

28.09.2023 19:16
Ekspozycja towarzyszy wileńskiej odsłonie międzynarodowej trasy koncertowej "Niepodległa - Niepodległej". Wydarzenie jest wyrazem wsparcia oraz solidarności z Ukrainą. W otwarciu wystawy wzięła udział wicemarszałek polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Wojskowi z Grupy Wagnera znowu walczą na Ukrainie. Rosja rozpoczęła werbunek najemników

29.09.2023 10:04
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "w ostatnich tygodniach nawet setki bojowników wcześniej powiązanych z prywatną firmą wojskową Grupa Wagnera prawdopodobnie wróciło na Ukrainę jako jednostki i małe grupy, walcząc dla różnych prorosyjskich oddziałów".

Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS

29.09.2023 12:15
Na Litwę dotarły dwa samoloty rozpoznawcze z systemami AWACS. Po raz pierwszy zapewnią lepsze zrozumienie tego co dzieje się w sąsiedztwie krajów bałtyckich - podają litewskie siły zbrojne.

Gazprom będzie musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent

29.09.2023 12:52
Rosyjski koncern Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent - poinformowały niezależne media. Kierownictwo firmy w raporcie finansowym napisało, że szereg krajów europejskich odmówiło kupowania rosyjskiego gazu. Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej nałożyły sankcje na rosyjskie firmy, w tym na Gazprom i zrezygnowały z importu rosyjskiego surowca.