Polskie Radio
Section05
zysk

Znamy wyniki Grupy Orlen. Obajtek obala mit o "łupieniu kierowców"

Orlen poinformował o wynikach spółki za II kwartał tego roku. Zysk wypracowany w tym okresie wyniósł 3,7 mld zł. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę na główne obszary, w których zyskiwał koncern. Niemal połowa z wypracowanego zysku pochodzi z rynków zagranicznych, głównie Niemiec i Czech. Z kolei na stacjach benzynowych w Polsce spółka wypracowała zaledwie 8 proc. swojego zysku. To całkowicie zaprzecza głoszonej przez część mediów i polityków opinii, że "Orlen łupi kierowców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen PKN Orlen Daniel Obajtek zysk

Grupa Orlen zwiększa zyski. "Aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu"

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł. - Dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen wyniki finansowe zysk ceny paliw firma inwestycje POLSKA

"Groteskowa chciwość finansistów karze najbiedniejszych". Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi. Według niego, łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ bezpieczeństwo energetyczne ceny zysk energetyka energia elektryczna

Polaków do oszczędzania prądu najbardziej motywuje obniżenie kosztów. Aspekty ekologiczne są mniej istotne

Jak wynika z najnowszego badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, zaś dla 72 proc. - troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes zysk POLSKA energetyka

ANALIZA Taniej na stacjach benzynowych. Promocja Orlenu wpłynęła także na konkurencję

Z początkiem wakacji na stacjach Orlenu ruszyła promocja pozwalająca klientom otrzymać nawet 40 groszy rabatu na litrze paliwa. Jednocześnie w ostatnich dniach cena benzyny Pb 95 na polskich stacjach spadła o 10 gr i kosztuje średnio 7,82 zł. Analitycy wskazują, że obniżki cen tego paliwa są związane z promocją Orlenu, która zachęciła do zmian cen także innych operatorów stacji benzynowych. - Dzięki zapowiedzianej przez PKN Orlen promocji cenowej w lipcu i sierpniu Polakom pozostanie więcej pieniędzy na inne wakacyjne wydatki - ocenił prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes Orlen benzyna ropa naftowa zysk paliwa