Redakcja Polska

Prezydent USA Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem

13.12.2023 18:29
Prezydent Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem - powiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, gratulując Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska premiera RP. Dodał, że Biały Dom docenia partnerstwo Polski w zakresie pomocy dla Ukrainy, demokratycznych wartości i energetyki.
Audio
  • Biały Dom pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na stanowisko premiera. Urząd prezydenta USA wyraził nadzieję na współpracę z nowym polskim rządem w takich kwestiach jak wsparcie dla Ukrainy czy energetyka. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Tusk może wprowadzić stan wyjątkowy i zdelegalizować PiS. Niemiecki dziennikarz o działaniach nowego premiera
"Tusk może wprowadzić stan wyjątkowy i zdelegalizować PiS." Niemiecki dziennikarz o działaniach nowego premieraPAP/Marcin Obara

"POTUS (Prezydent Stanów Zjednoczonych) liczy na kontynuację naszej wspólnej pracy jako bliskich sojuszników. Cenimy partnerstwo Polski w tak wielu sprawach - wsparcia dla Ukrainy, wspólnych wartości demokratycznych, energii - by wymienić tylko kilka" - napisał na platformie X Sullivan w gratulacjach skierowanych do nowego szefa polskiego rządu.


Posłuchaj
00:35 12707133_1.mp3 Biały Dom pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na stanowisko premiera. Urząd prezydenta USA wyraził nadzieję na współpracę z nowym polskim rządem w takich kwestiach jak wsparcie dla Ukrainy czy energetyka. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Pytany o to czy prezydent Biden lub wiceprezydent Kamala Harris zamierzają zadzwonić z gratulacjami do nowego premiera, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego odparł, że na razie "nie ma nic do ogłoszenia" w tej sprawie.


IAR/PAP/dad

Wizyta premiera Donalda Tuska w państwach bałtyckich ważnym gestem wobec tych krajów

13.12.2023 14:46
Premier Donald Tusk udaje się dziś do Brukseli. Odbędzie się tam szczyt Unii Europejskiej. Ale jedną z pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych szef rządu złoży w Estonii. To naturalny kierunek - mówi Polskiemu Radiu doradca szefowej litewskiego parlamentu Aleksander Radczenko.

Kolejny Hercules C-130H zasilił flotę polskich sił powietrznych. To trzecia maszyna w tej wersji

13.12.2023 15:10
Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że do floty transportowej polskich sił powietrznych dołączył kolejny samolot C-130H Hercules.

W wielu krajach, w tym w Polsce, trwają akcje wsparcia dla szefa Memoriału

13.12.2023 16:51
Rosyjski "Memoriał" zorganizował międzynarodową akcję wsparcia dla szefa Centrum Obrony Praw Człowieka Olega Orłowa. Działacz "Memoriału" został oskarżony o ponowną dyskredytację rosyjskiej armii. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Demonstracje w jego obronie odbyły się już w Warszawie, Rzymie, Paryżu i w Podgoricy. Jutro w Moskwie ma się rozpocząć proces Olega Orłowa.