Redakcja Polska

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada zwiększenie liczebności wojska

14.08.2021 10:31
Jesienią zaprezentujemy mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewni możliwość wyposażenia go w nowoczesny sprzęt - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. MON szacuje, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie do 250 tys., a żołnierzy WOT do 50 tys.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24 podkreślił, że jesienią tego roku zaprezentowana zostanie ustawa przygotowywana w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. "Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania" - podkreślił szef MON.

Jak zaznaczył, nakłady na obronność będą się zwiększać. Zwrócił uwagę, że w 2020 roku wyniosły 2,37 proc. PKB. - To był rekord, jeżeli chodzi o nakłady na obronność, i to jest wciąż zbyt mało. Oczywiście, mamy ustawę, która zakłada, że do 2030 roku 2,5 proc. PKB będziemy wydawać na obronność, ale to też są jeszcze zbyt niskie kwoty - powiedział.


Posłuchaj
00:24 11242812_1.mp3 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział projekt ustawy, która pomoże zwiększyć liczebność Wojska Polskiego. "Stosowne przepisy mają się pojawić tej jesieni" - poinformował w audycji "Cafe armia" w Polskim Radiu 24

 

- Mechanizm zaprezentujemy jesienią. Ten mechanizm pozwoli nam na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego - szacujemy, że do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - i zapewni nam możliwość wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt - podkreślił minister obrony.

Posłuchaj
00:30 11242812_2.mp3 Minister Błaszczak powiedział, że już teraz funkcjonują ułatwienia w rekrutacji, które sprzyjają zwiększaniu stanu liczebności polskiej armii (IAR)

 

Co z zakupem Abramsów?

Jak zapewnił, tak jak w przypadku zapowiedzianego zakupu czołgów Abrams, nie odbędzie się to kosztem dotychczasowych programów, tylko będą to dodatkowe pieniądze.

W połowie lipca Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, oraz Mariusz Błaszczak poinformowali o zakupie nowych czołgów dla naszego wojska od USA. Informację przekazano w Wesołej, gdzie stacjonuje 1. Brygada Pancerna. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.

Kaczyński w Wesołej poinformował ponadto, że obecnie opracowywany jest program rozbudowy i "bardzo poważnego" wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe. - To już jest ostatnia faza (przygotowań) - mówił. - Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie - mówił.

PAP/IAR/dad

Bitwa Warszawska, jedna z najważniejszych bitew Europy. Przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku

14.08.2021 12:00
101 lat temu, 13 sierpnia 1920 roku, rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu nazywanym "Cudem nad Wisłą", zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.

W Moskwie pożegnano dysydenta i obrońcę praw człowieka Siergieja Kowalowa

13.08.2021 15:10
W Moskwie setki ludzi wzięły w piątek udział w uroczystościach żałobnych Siergieja Kowalowa, dysydenta z czasów ZSRR i legendarnego obrońcy praw człowieka. Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odczytał list kondolencyjny od prezydenta Andrzeja Dudy.

"Żołnierze Niepodległości". 56 tysięcy biogramów w słowniku legionistów polskich

14.08.2021 14:00
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentowało kolejną odsłonę projektu, który prezentuje biogramy polskich legionistów - żołnierzy i oficerów Marszałka