Redakcja Polska

O czym będą rozmawiać prezydenci Polski i USA? Znamy główne tematy

21.03.2022 13:55
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że jednym z głównych tematów spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Polityk mówił też o podniesieniu kwestii misji pokojowej na Ukrainie.
Rzecznik rządu podkreślił, że każde wzmocnienie, nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach, wschodniej flanki NATO jest pożyteczne.
Rzecznik rządu podkreślił, że "każde wzmocnienie, nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach, wschodniej flanki NATO jest pożyteczne". PAP/EPA/HUNTER CONE

Rzecznik rządu podczas poniedziałkowego briefingu został zapytany, czego oczekuje po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie i jaki ma być główny temat rozmów. Piotr  Müller zwrócił uwagę na kilka aspektów spotkania. - Z jednej strony wzmocnienie wschodniej flanki NATO, dalsze siły, chociaż one już teraz są dużo większe niż kiedyś, czyli 10 tysięcy żołnierzy, mamy rozmieszczone baterie Patriot - powiedział.

Jak dodał, "każde wzmocnienie, nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach, wschodniej flanki NATO jest pożyteczne".

Potencjalna misja pokojowa

- Z drugiej strony, pan prezydent o tym mówił, pan premier również o tym mówił, na szczycie NATO i na szczycie Rady Europejskiej cały czas będziemy podnosić kwestie potencjalnej misji pokojowej, która mogłaby być realizowana na terenie Ukrainy - powiedział rzecznik rządu.

W niedzielę w nocy Biały Dom podał, że prezydent Joe Biden w piątek przybędzie do Warszawy, po czym w sobotę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie m.in. kryzys humanitarny wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainie.

"Wyzwania związane z konfliktem"

Warszawa będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. Wcześniej w środę prezydent USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestniczyć w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Tematami obydwu spotkań mają być sankcje przeciwko Rosji oraz pomoc humanitarna oraz "inne wyzwania związane z konfliktem".


IAR/PAP/dad

Optymistyczne prognozy wzrostu PKB na 2022 r. Ekspert: konsumpcja będzie wzmacniana przez uchodźców

21.03.2022 11:58
PZU podtrzymuje prognozę wzrostu polskiego PKB w 2022 r. na poziomie 4 proc., ale nie wyklucza jej rewizji w dół - wynika z komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza. Według niego, osłabienie dynamiki konsumpcji i PKB stanie się zatem bardziej widoczne w 2023 r.

Niemcy mają czołowe firmy zbrojeniowe, ale na Ukrainę wysłano sprzęt z pustych magazynów Bundeswehry

21.03.2022 12:51
RFN jest czwartym eksporterem broni na świecie i ma czołowe firmy zbrojeniowe. Jednak od ataku Rosji na Ukrainę nie zakupiono ani jednej nowej broni od niemieckich producentów i nie dostarczono jej Ukrainie. Były za to dostawy z opustoszałych magazynów Bundeswehry - pisze w poniedziałek dziennik "Welt".

Władimir Putin prowadzi negocjacje pokojowe aby się dozbroić. "Nie pozwólmy mu na to"

21.03.2022 12:55
Wojska Putina, które są dobre w zabijaniu cywilów, ale nie w walce z inną armią, potrzebują czasu na przegrupowanie i dozbrojenie, dlatego Putin prowadzi negocjacje pokojowe - ocenia amerykański politolog Andrew Michta. Nie pozwólmy mu na to, teraz możemy się z nim zmierzyć, bo Putin to stałe zagrożenie dla Europy - wzywa.