Redakcja Polska

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany. Prezydent Duda: sukcesy Polski są sukcesami UE

03.06.2022 09:47
- Środki z KPO będą służyły dobru wspólnemu. Infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Belwederze. Wizyta przewodniczącej KE związana jest z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.
Audio
  • "O historycznym momencie" i "przełomowym dniu" mówili premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, po rozmowach w Warszawie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydent Duda o zatwierdzeniu KPO: sukcesy Polski to sukcesy UE
Prezydent Duda o zatwierdzeniu KPO: sukcesy Polski to sukcesy UEPAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda podziękował szefowej KE za obecność w Warszawie. - Chcę ogromnie podziękować za spotkania, które miałem przyjemność z nią odbyć w ostatnim czasie, poczynając od tego pierwszego spotkania w Brukseli, kiedy projekt (nowelizacji ustawy o SN - red.) został złożony, kiedy omawialiśmy razem ten projekt, gdy mówiłem, jakie są jego założenia i że w gruncie rzeczy korespondują z tzw. kamieniami milowymi zgłaszanymi w ramach KE - powiedział.


Posłuchaj
01:03 11772518_1.mp3 "O historycznym momencie" i "przełomowym dniu" mówili premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, po rozmowach w Warszawie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Podkreślił, że Ursula von der Leyen, działając jako przewodnicząca Komisji, "uczyniła wiele, by ten przełom mógł nastąpić".

Prezydent Duda: sukcesy Polski są sukcesami UE

Dziękował również za wkład premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego współpracownikom, "za negocjacje, które przez cały ten czas prowadzili", a także wszystkim, którzy w parlamencie prowadzili prace nad zaproponowanymi rozwiązaniami. Podkreślił, że doprowadziło to "do zgodnych decyzji parlamentu, a w efekcie - prowadzi nas także do porozumienia na szczeblu europejskim".

- Europa jest nasza wspólna - wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski, jest także w istocie sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, w rzeczywistości jest także sukcesem Polski - podkreślił prezydent. Jak mówił, jeśli w Polsce rozwijają się sieci energetyczne, jest nowoczesna infrastruktura, z założenia korzystają z tego także mieszkańcy innych krajów.

- Chcę wyrazić satysfakcję, że przygotowana przeze mnie ustawa ws. SN doprowadziła do porozumienia z KE - powiedział prezydent. Kwestia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego była kością niezgody między rządem w Warszawie a instytucjami unijnymi. - Komisja Europejska wczoraj anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego KPO - przypomniał prezydent.

Posłuchaj
00:32 11772331_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: przygotowana przeze mnie ustawa doprowadziła do porozumienia ws. KPO (IAR)

Jak powiedział Andrzej Duda, prezydencka ustawa "ma przełomowe znaczenie dla uzyskania środków, które w przyszłości będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki". - Środki z KPO będą służyły dobru wspólnemu. Infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata - podkreślił prezydent.

Odbudowa po pandemii, walka z inflacją

Andrzej Duda wskazywał, że spotkanie z mediami odbywa się w budynku, który odgrywa bardzo ważną rolę dla Polski oraz ogromnej części UE. Jak mówił, PSE to strategiczna spółka, która jest odpowiedzialna za to, by energia elektryczna dotarła do każdego miejsca w kraju. Dodał, że zajmuje się ona synchronizacją systemu energetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym, pozostałej części UE.

- Jesteśmy tu m.in. dlatego, że KPO, ta perspektywa, o której od praktycznie dwóch lat mówimy w przestrzeni UE jako o planie na odbudowę europejskich gospodarek w związku z tym, co uczyniła w nich pandemia koronawirusa - mówił Duda.

Dodał, że unijni przywódcy oraz szefowie instytucji wiedzieli, że musi powstać europejski plan, by wesprzeć państwa członkowskie, abyśmy mogli powrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Zaznaczył jednocześnie, że wówczas nikt nie spodziewał się, że w krótkim czasie Polskę dotknie kryzys na granicy białoruskiej. - A już nikt absolutnie nie spodziewał się, że stanie się coś, czego świadkami i uczestnikami w jakimś sensie jesteśmy obecnie, a więc wojna na Ukrainie wywołana bezprecedensową, niczym nieusprawiedliwioną rosyjską napaścią na to państwo - powiedział.

Duda stwierdził, że to wszystko doprowadziło do dzisiejszego kryzysu gospodarczego, inflacji, którą wszyscy obserwujemy. - Problemów, z którymi stykają się dzisiaj nie tylko polska gospodarka i społeczeństwo, ale społeczeństwa praktycznie całej UE, a śmiało można powiedzieć, że i dużej części świata - zaznaczył.

Prezydent: chcemy wejść na drogę nowoczesnej gospodarki

- Jeżeli mówimy o KPO i o tej wielkiej perspektywie europejskiej, jaką jest ten gigantyczny program dla wszystkich państw europejskich, to mówimy przede wszystkim o tym, że nie tylko chcemy wrócić na ścieżkę rozwoju, ale chcemy przejść do nowoczesnej gospodarki. To jest właśnie droga przez Polskie Sieci Energetyczne do nowoczesnej gospodarki energetycznej Polski, do nowoczesnej gospodarki energetycznej także i Europy - mówił prezydent.

Jak dodał, ta nowoczesna gospodarka to przede wszystkim energetyka, która zapewnia ochronę klimatu, która jest skupiona na energooszczędności, która w ogromnym stopniu czerpie z odnawialnych źródeł energii. - To wreszcie i przede wszystkim energetyka, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku - powiedział Duda. 

Ukraina na drodze do UE

Prezydent wskazał też na konieczność przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Dziękuję pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen za wsparcie Ukrainy i uzyskania przez nią statusu kandydata do UE. Ukraina walczy, by nie stać się rosyjską strefą wpływu, to ważne, by Zachód ją przyjął - mówił.

Dodał, że "to niezwykle ważne, aby społeczeństwa UE pokazały naszym sąsiadom Ukraińcom, których ponad 2 miliony dzisiaj jest w Polsce, bo schroniło się w Polsce, że jesteśmy z nimi solidarni, że ich walka nie pozostaje obojętną dla nas, że wiemy, że walczą właśnie po to, by być częścią wspólnoty Zachodu, bo są nią i czują się nią i walczą właśnie po to, żeby pozostać, żeby nie stać się częścią rosyjskiej strefy wpływów, że to jest po prostu starcie między tamtym Wschodem, a oni są po stronie Zachodu".

- Czas, żeby Zachód otworzył dla nich ramiona, czas, żeby ich przyjął. Wierzę, że to jest następne dzieło, które zostanie dokonane - powiedział Duda.

Krajowy Plan Odbudowy

Według polskiego rządu do porozumienia z Komisją Europejską prowadziła długa i trudna droga, ostatecznie udało się jednak uzgodnić tzw. kamienie milowe - czyli kolejne kroki, które Polska będzie musiała podejmować, by środki z Krajowego Planu Odbudowy były wypłacane.

Pierwszym z nich jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej organem funkcjonującym na zmienionych zasadach. Nad odpowiednią ustawą w tym tygodniu pracował parlament.

We wtorek, na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wizyta Ursuli von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie ww. porozumienia. - Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami - mówił szef polskiego rządu.

Fundusz Odbudowy

Krajowy Plan Obudowy ma pomóc gospodarkom europejskim w czasie kryzysu. Ministerstwo spraw zagranicznych informowało w środę, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 


IAR/PAP/PR24/dad

Nawet żołnierze "prywatnej armii Putina" nie chcieli walczyć na Ukrainie

02.06.2022 13:45
Setki rosyjskich żołnierzy zdezerterowały lub odmówiły wykonania rozkazów, by nie walczyć na Ukrainie - potwierdziły dokumenty, do których dotarł dziennik "Wall Street Journal". Gazeta zaznacza, że w rzeczywistości dezercji było z pewnością znacznie więcej.

Michał Dworczyk: Polska będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego

02.06.2022 14:30
Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy. W podpisanym porozumieniu w Kijowie znalazł się zapis, że Polska w sposób szczególny będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Ambasadorowie Unii Europejskiej zdecydowali

02.06.2022 17:44
Unijni ambasadorowie zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym częściowe embargo na import ropy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.