Redakcja Polska

Polska i Litwa nieustannie wspiera Ukrainę. Będą kolejne wizyty prezydentów w Kijowie

27.07.2022 09:03
W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Będą kolejne wizyty prezydentów Polski i Litwy w Kijowie - zapowiedział Jakub Kumoch
Będą kolejne wizyty prezydentów Polski i Litwy w Kijowie - zapowiedział Jakub KumochUkraine Presidency/Ukraine Presi / Zuma Press / Forum

- Prezydenci ustalili kalendarz tego kto, jak, w jaki sposób, spotykać się będzie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, bo widać, że będą nowe podróże do Kijowa - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch. Zaznaczył również, że Andrzej Duda i Gitanas Nauseda omawiali sankcje wobec Rosji. - Oba kraje muszą tu być solidarne i cały czas ze sobą się konsultować - wskazał podkreślając fakt graniczenia obu krajów z obwodem kaliningradzkim. - Widzieliśmy całkiem niedawno w jaki sposób została potraktowana przez Komisję Europejską Litwa, która konsekwentnie chciała egzekwować sankcje - stwierdził.


Prezydencki minister podkreślił, że sygnał płynący z polsko-litewskich konsultacji jest jasny - oba państwa nie ograniczą swojego wsparcia dla Ukrainy, a "wręcz przeciwnie". - Zamierzają je jeszcze bardziej skoordynować, jeszcze bardziej uskuteczniać, razem z innymi partnerami z regionu - mówił Jakub Kumoch.

- Rosja musi się liczyć z tym, że nie uda się jej ani metodami prowokacyjnymi, ani poprzez swoją armię trolli, ani w żaden inny sposób odstraszyć Polskę i Litwę przed działaniami w ramach Unii Europejskiej, w ramach NATO, na rzecz Ukrainy - stwierdził szef BPM.

Posłuchaj
00:26 Jakub Kumoch - Polska i Litwa nie zamierzają ograniczyć wsparcia dla Ukrainy (IAR).mp3 Jakub Kumoch: Polska i Litwa nie zamierzają ograniczyć wsparcia dla Ukrainy (IAR) 

Podsumowując rozmowy z Gitanasem Nausedą, prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Polska i Litwa zwiększą współpracę wojskową. Jakub Kumoch przypomniał, że ta tematyka pojawiła się podczas niedawnej wizyty obu przywódców na przesmyku suwalskim. - Polska i Litwa są czymś więcej niż sojusznikami w ramach NATO, są państwami, które w polityce bezpieczeństwa rozumieją się niemal bez słów - zapewnił szef Biura Polityki Międzynarodowej.


IAR/dad

"Nowy, symboliczny wymiar". Prezydent o konsultacjach z Gitanasem Nausedą na Helu

26.07.2022 09:07
Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Helu, gdzie prowadzą konsultacje.

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

26.07.2022 14:30
Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.

Wymiana czołgów "w ślepym zaułku". Lider CDU krytykuje Scholza za "wahanie" i rząd za "grę na zwłokę"

26.07.2022 17:08
- Coraz bardziej narzuca się fatalne wrażenie, że niemiecki rząd chce tylko jak najdłużej grać na zwłokę, podczas gdy Ukraina dosłownie walczy o przetrwanie - powiedział lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz. Skrytykował niemiecki rząd za brak działań w sprawie programu Ringtausch zakładającego przekazywanie niemieckich czołgów państwom Europy Środkowej, w zamian za ich pomoc wojskową dla Ukrainy. Z kolei przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu oceniła, że Polskie oczekiwania wobec programu wymiany są przesadne.