Redakcja Polska

Josep Borrell: Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać

30.08.2022 12:16
W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. Jak przekazał Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, szefowie resortów obrony mogą porozumieć się w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii.
Audio
  • Josep Borrell Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać. Relacja Wojciecha Stobby [posłuchaj]
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacjiForum/POOL

"Musimy dziś osiągnąć ogólne, polityczne porozumienie w tej sprawie. Szczegóły ustalimy później. Mam nadzieję, że będzie zielone światło dla tej misji" - powiedział przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania Josep Borrell. Dodał, że sytuacja na polu walki jest dla Ukraińców wciąż bardzo zła i że Unia Europejska nie ustanie w niesieniu Ukrainie pomocy.

Nie jest jasne, gdzie unijny program szkoleniowy miałby być przeprowadzany i jaki miałby być jego zakres. Słowacki minister obrony Jaroslav Nad zadeklarował, że jego kraj jest gotów przyjąć ukraińskich żołnierzy.

"Dla ukraińskich sił zbrojnych misja szkoleniowa jest bardzo ważna. Wraz z Czechami i innymi krajami już przed rokiem proponowaliśmy to rozwiązanie, ale nie zostało wówczas przyjęte. Dziś prawdopodobnie będzie" - powiedział szef słowackiego resortu obrony.

Dziś po południu w stolicy Czech rozpocznie się też dwudniowe nieformalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych. Dyskusja ma dotyczyć między innymi wiz wydawanych obywatelom Rosji. Za zaostrzeniem polityki wizowej wobec Rosjan opowiadają się Polska, Czechy, Dania, Finlandia i kraje bałtyckie.


IAR/ho

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Praga Czechy

Premier Morawiecki w Paryżu. Macron: Polska i Francja starają się zreformować rynek energii

29.08.2022 13:20
Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozmową z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Paryżu. - Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - dodał Macron.

Szwecja przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. Będzie wart niemal miliard euro

29.08.2022 15:44
Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości niemal miliarda euro. Jak zapowiedziała premier Szwecji, połowa z tej sumy to pomoc wojskowa, a połowa to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.

Wysokie ceny energii. Szefowa KE zapowiada pilną interwencję i reformę rynku

29.08.2022 20:42
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas Forum Strategicznego w słoweńskim Bled - informuje korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka.

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają.