Redakcja Polska

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.
Po protestach sprzeciwu wobec wyniku wyborów prezydenckich, setki Białorusinów wyszło na ulicę
Po protestach sprzeciwu wobec wyniku wyborów prezydenckich, setki Białorusinów wyszło na ulicęustinov/ Shutterstock

- Udało nam się w przypadku kilku, a nawet kilkunastu, osób już taki cel osiągnąć. Nie chcę wchodzić w szczegóły tych spraw, dlatego że to jest za każdym razem indywidualne podejście - zaznaczył w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówiąc o naciskach na białoruski reżim w sprawie uwolnienia więźniów politycznych. 

- Jeżeli tego typu rozmowy są prowadzone, to wchodzimy w sferę objętą też pewnymi klauzulami. Istotna jest skuteczność, tutaj staramy się działać w taki sposób, żeby doprowadzić do uwolnienia więźniów politycznych - przede wszystkim, mówimy tutaj o Polakach, którzy są na Białorusi, to z naszego punktu widzenia jest zawsze priorytetem - ale musimy pamiętać, że jest ponad tysiąc osób uwięzionych - podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński.

Po mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku, w tamtejszych więzieniach przebywa blisko półtora tysiąca osób, w tym Polacy.

W połowie marca Parlament Europejski w specjalnej rezolucji wezwał białoruskie władze do uwolnienia Alesia Bialackiego, jak również polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich pozostałych więźniów politycznych.

Kolejne pakiety sankcji 

Od sierpnia 2020 roku Unia Europejska nakłada kolejne pakiety sankcji na osoby i podmioty odpowiedzialne za wewnętrzne represje i naruszenia praw człowieka na Białorusi, a także w odpowiedzi na zaangażowanie tego kraju w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Sankcje polegają na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu aktywów osób z listy sankcyjnej, obecnie dotyczą 195 osób w tym Aleksandra Łukaszenki oraz na zamrożeniu aktywów 34 podmiotów.

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie "z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa" przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Była to reakcja na skazanie przez białoruski sąd w Grodnie na 8 lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.


IAR/dad

"W Niemczech wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu". Szef BBN z wizytą w Berlinie

29.03.2023 09:17
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacek Siewiera, który od poniedziałku, na zaproszenie doradcy kanclerza ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Jensa Ploetnera, przebywał w Niemczech, powiedział, że "wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu". Wskazał też, że nastąpiła zmiana polityki RFN, choć w samym niemieckim społeczeństwie poglądy prorosyjskie nie są rzadkością.

Rosja może użyć broni nuklearnej? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

29.03.2023 09:47
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie widzą żadnych oznak, by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej na Ukrainie. Kirby nie odpowiedział na pytanie Polskiego Radia, jaka będzie odpowiedź Waszyngtonu, jeśli Moskwa zdecyduje się rozmieścić taktyczne pociski nuklearne na Białorusi. Retorykę płynącą z Kremla nazwał nieodpowiedzianą.

Antypolska kampania propagandowa na białoruskich uniwersytetach

29.03.2023 12:44
Na uniwersytetach na Białorusi jest prowadzona antyzachodnia i antypolska kampania propagandowa - poinformował portal Nasza Niwa.