Redakcja Polska

Dmytro Kułeba: opóźnia się harmonogram szkolenia pilotów na F-16

04.07.2023 12:00
W sobotę również prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie ma harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach F-16, a niektórzy zagraniczni partnerzy się opóźniają.
Audio
  • Według wojennych analityków Rosjanie coraz bardziej obawiają się, że na południowym odcinku frontu ukraińskie wojsko będzie forsować Dniepr. Ukraińcy już przerzucili niewielki oddział na lewy brzeg rzeki. Walki trwają w okolicach Mostu Antonowskiego - zniszczonej przeprawy, łączącej brzegi Dniepru na wysokości Chersonia [posłuchaj]
Ukraińscy piloci szkolą się, min. na Wyspach.
Ukraińscy piloci szkolą się, min. na Wyspach.ANURAKE SINGTO-ON/ Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba odnotował w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym opóźnienie realizacji harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, przez co prawdopodobnie przesunięty zostanie również termin przekazania myśliwców Ukrainie, informuje Ukrinform. 

„Założyłem, że szkolenie pilotów na F-16 rozpocznie się w czerwcu, tak jak nam to pierwotnie obiecano. Jednak nie rozpoczęło się. Oznacza to, że zaczyna się opóźniać cały harmonogram szkolenia. Pracujemy teraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, ze wszystkimi krajami zaangażowanymi w koalicję lotniczą, aby maksymalnie przyspieszyć ten proces” – dodał Kułeba.

Mówimy o szkoleniu pilotów i inżynierów, a także o przygotowaniu infrastruktury i przyjęciu decyzji prawnych niezbędnych do przekazania samolotów. „To bardzo poważna praca, powinna była rozpocząć się wczoraj, ale nie potoczyła się zgodnie z oczekiwaniami” – dodał minister. 

W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie ma harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach F-16, a niektórzy zagraniczni partnerzy się opóźniają, poinformował Ukrinform.

PAP/ks

Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16. "Politico" wskazuje prawdopodobne miejsce ćwiczeń

22.06.2023 09:12
"Politico", powołując się na anonimowe źródła w Departamencie Obrony, wskazało, że "koalicja państw zachodnich bierze pod uwagę Rumunię jako potencjalną lokalizację do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16". NATO zbliża się do rozpoczęcia działań mających na celu przekazanie tych samolotów siłom ukraińskim - dodano.

Prezydent Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

28.06.2023 08:45
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.

Andrzej Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

02.07.2023 13:21
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.